Visoke delegacije Slovenije in Rusije v sklopu slovesnosti položijo vence k spomeniku ruskim vojakom. / Foto: Gorazd Kavčič

Kraj, ki gane vsakega Rusa

»Ali smo se iz tragedije prve in druge svetovne vojne naučili dovolj, da ne bo tretje?« se je vprašal slavnostni govornik na sobotni slovesnosti pri Ruski kapelici Borut Pahor.

Kranjska Gora – Pod Vršičem je v soboto potekala slovesnost ob 102. obletnici postavitve Ruske kapelice. Kapelico so leta 1916 zgradili preživeli ruski vojni ujetniki v spomin na umrle tovariše, ki jih je med gradnjo ceste čez Vršič zasul snežni plaz. Slavnostni govornik je bil predsednik države Borut Pahor, ki je poudaril nujnost prizadevanj za trajen mir; to je dolg, ki ga vračamo žrtvam vseh vojn, in to je odgovornost, ki jo imamo do njihovega spomina in do prihodnosti novih rodov, je dejal. A kot je poudaril, se človeštvo iz prve svetovne vojne ni naučilo dovolj, da bi preprečilo drugo. »To nas upravičeno skrbi in vznemirja. Zastavljamo si najbolj enostavno vprašanje: ali smo se iz tragedije prve in druge svetovne vojne naučili dovolj, da ne bo tretje,« je dejal.

Govornik z ruske strani je bil minister za digitalni razvoj, zveze in množične komunikacije Konstantin Noskov. Ruska kapelica je po njegovih besedah edinstven kraj, ki globoko gane vsakega Rusa. Zahvalil se je prebivalcem Kranjske Gore in celotne Slovenije, ki že toliko let skrbijo za kapelico in ohranjajo spomin na zgodovinske dogodke. Slovesnosti so se udeležile tudi delegacije ruske pravoslavne cerkve in mesta Sankt Peterburg.

Župan Občine Kranjska Gora Janez Hrovat je poudaril, da so v času prve svetovne vojne prav pomanjkanje, stiske in negotovost napisali veliko čudovitih zgodb. Domačini Kranjske Gore so pred več kot sto leti tudi ruske vojne ujetnike, ki so gradili cesto na Vršič, sprejeli z odprtimi srci in jim pomagali, kasneje pa desetletja skrbeli za Rusko kapelico, ki stoji kot opomin, ki opozarja na nesmiselnost vojne in poudarja pomen strpnosti.

Slovesnosti pod Vršičem se vsako leto udeleži tudi nekdanji predsednik države Milan Kučan, med udeleženci so bili predsednik državnega sveta Alojz Kovšca, varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer, ministri, poslanci, cerkveni dostojanstveniki ...

»Slovesnosti se udeležim vsako leto, če se je le lahko. To je lepa priložnost za sodelovanje, ohranjanje zgodovine in dobrih odnosov. Vedno pripravijo tudi lep, kvaliteten program, govorci pa spodbujajo k združevanju, ne razdruževanju. Če bi bilo več takšnih dogodkov, ne bi bilo vojn!« je dejal eden od udeležencev, Miha Ješe, sicer župan Občine Škofja Loka.