Razgledna ploščad bi utegnila postati prava turistična atrakcija. / Foto: Tomaž Schlegl

Razgledno ploščad že gradijo

Na Starem gradu so začeli pripravljalna dela za izgradnjo adrenalinske razgledne ploščadi s steklenimi tlemi, ki bo obiskovalcem ponudil edinstven pogled na staro mestno jedro Kamnika in okolico.

Kamnik – Razgledna ploščad, kakršne v slovenskem prostoru ne poznamo, je plod sodelovanja zasebnega vlagatelja Staneta Kneza in kamniškega arhitekta Tomaža Schlegla, ki je že pred dobrim desetletjem izdelal vizijo prenove Starega gradu, v katero je bila vključena tudi razgledna ploščad, a projekt ni bil realiziran.

Pripravljalna dela za ploščad, ki bo v dolžino merila kar petdeset in v širino na najširšem delu sedem metrov in naj bi stala okoli 250 tisoč evrov, so pred dnevi že začeli. Pravzaprav bo najzahtevnejši poseg začasno nasutje platoja za avtodvigalo, s pomočjo katerega bodo postavili konstrukcijo, sicer pa sama ploščad zahteva le minimalne posege v prostor, a bodo zaradi arheološkega območja poseg nadzorovali arheologi kranjske območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine.

Schlegl je prepričan, da bo razgledna ploščad, ki bo poleg pogleda na mestno jedro s ptičje perspektive ponujala tudi razgled na ljubljansko kotlino, kuliso Kamniško-Savinskih Alp in celo do Julijcev s Triglavom na čelu, pomenila pravo turistično atrakcijo, ne le za okoliške prebivalce, ki zahajajo na priljubljeno pohodniško točko nad mestom, temveč za celotno Slovenijo.

Ker pa je območje Starega gradu z grofi Andeškimi, ki so Kamniku podelili tudi mestne pravice, pomembno vpeto v bogato zgodovino mesta, Schlegl razmišlja tudi o vsebinski plati projekta. »Želimo ponuditi tudi vpogled v zgodovino, zato na ploščadi predvidevamo panoje, na katerih bi bila predstavljena stavbna zgodovina mesta od 12. stoletja naprej. Pri projektu sodelujeta tudi publicist Noah Charney in arheolog Milan Sagadin, Steletov nagrajenec in velik poznavalec kamniške arheološke zapuščine. Ker takšne predstavitve Kamnik še nima, je velika verjetnost, da bi za projekt dobili tudi evropska sredstva.«

Potenciala, ki ga ima razgledan ploščad, se zavedajo tudi na Zavodu za varstvo kulturne dediščine, kjer prav tako predvidevajo, da se bo obisk Starega gradu zaradi ploščadi precej povečal, zato so v soglasju naložili tudi sanacijo ostalin spodnjega obrambnega zidu Starega gradu, s čimer bodo zagotovili potrebno varnost. »Ena od bistvenih zadev je zagotoviti varnost na skrajni točki starograjskega hriba, kar bomo omogočili prav s postavitvijo ploščadi, s katero se bo primerno zaščitilo tudi to področje,« pojasnjuje Schlegl, ki se, čeprav gre za zasebno investicijo, nadeja tudi sodelovanja drugih deležnikov na občinski ravni. »Projekt podpirata tudi kamniški podžupan Igor Žavbi in svetniška Lista Dušana Papeža in še kdo. Če bomo združili moči, lahko na Starem gradu dobimo odlično turistično točko, pomembno ne le za Kamnik, temveč za celo Slovenijo,« je prepričan sogovornik, ki ima skupaj z investitorjem še precej idej, kako bi lahko območje starega gradu celostno uredili. Med drugim bi v prihodnje lahko v bližini gradu uredili samooskrbno ekološko planinsko vas in poletno sankališče.