Otroke na oratoriju učijo življenja v skupnosti, sklepanja kompromisov in medsebojnega sodelovanja. / Foto: Tina Dokl

Otroci so spoznavali Baragove vrednote

V šenčurski župniji je tokrat že dvaindvajsetič potekal poletni oratorij, katerega osrednja tema je bil misijonar in škof Friderik Baraga, ki je deloval med Indijanci Severne Amerike v 19. stoletju.

Šenčur – Letos se je oratorija v Šenčurju udeležilo kar dvesto otrok. »Iz leta v leto opažamo trend naraščanja, česar smo zelo veseli,« pojasni Ambrož Zupan, eden izmed petdesetih animatorjev, in doda: »Zasluge in zahvale gredo zagotovo tudi našemu glavnemu sponzorju Župniji Šenčur in župniku Urbanu Koklju, ki nam je velikodušno odstopil prostore in poskrbel za finančno plat oratorija.«

Dan na oratoriju se je začel s hvalnico, molitvijo, dvigom zastave, igro in oratorijsko himno, letos je bila to pesem Eno je potrebno. Sledilo je delo v skupinah, kjer so otrokom približali življenje, delo in vrednote misijonarja Friderika Barage. Po malici so se otroci zabavali na delavnicah in družabnih igrah. Razstavljali so računalnik ter se seznanili z njegovim delovanjem, izdelovali sveče, se učili pritrkovanja in mečevanja, izvajali akrobacije, se šli štafeto in vodne igre. Obiskali so tudi Kruhkarijo Gorjanc, kjer jim je lastnik Franci Bukovnik razkazal prostore in izdelovanje kruhkov. Oratorij so zaključili z mašo in piknikom pri cerkvi v Srednji vasi.

Pomembno vlogo na oratoriju je imel kaplan Gašper Mauko, ki je bil duhovni vodja vseh udeležencev. »Ključno je, da otrokom predamo pet glavnih vrednot, ki so vodile misijonarja Friderika Barago: to so odločitev, kultura, krst, nenavezanost, gorečnost; da jih otroci ponotranjijo, vsakodnevno živijo v skladu z njimi in postanejo dobri državljani ter kristjani,« pojasni kaplan Gašper in nadaljuje: »Otroke spodbujamo k temu, da bi sprejemali odločitve, ki so usmerjene v dobro, tako sebe kot družbe, hkrati jim želimo pojasniti, kako pomembno je spoštovati drugače misleče ljudi. Usmerjamo jih k zavedanju, da je Jezus umrl na križu za nas in nam odprl pot v nebesa, predvsem pa, da ne živimo zaradi cerkve in škofa, temveč da živimo iz občestva, iz ljubezni do Kristusa in iz evangelijskih vrednot. Dotaknili smo se tudi perečega vprašanja novodobne tehnologije in materialnih dobrin, ki intenzivno uničujejo svet, predvsem pa naše odnose.« Kaplan Gašper je posebej poudaril pomembnost vrednote gorečnost: »Ta je bila rdeča nit oratorija. Baraga je bil goreč v svojem poslanstvu, da bi kot duhovnik pomagal ljudem v Severni Ameriki. V človeku naj se kaže gorečnost predvsem kot notranja naravnanost duha k dobremu.«