Največje pokopališče padlih ameriških fantov, ki so se borili v Normandiji

Krvava vojaška zgodovina

Normandija in Bretanja (2)

Potovanje po Normandiji smo nadaljevali z obiskom srednjeveškega pristanišča in ribiškega središča ter priljubljenega letovišča številnih umetnikov Honfleur in potjo po cvetlični obali Cote Fleurie, nato pa smo pripeljali na Cote De Nacre, obalo anglo-ameriške invazije v Normandiji.

Se večkrat pogovarjate o dnevu D? Dnevu, ko se bo zgodilo ... Po zaslugi odličnega vodiča smo izvedeli vse podrobnosti o zgodovinskem dnevu, 6. juniju 1944, tako imenovani operaciji Overlord, ki je bila največja pomorsko-zračna desantna operacija v zgodovini vojskovanja. Operacija se je začela z nočnim letalskim desantom pred glavnim izkrcanjem v zgodnjih jutranjih urah na obalah Normandije. Kraj izkrcanja je Nemce neprijetno presenetil. Do danes je operacija Overlord največje vojaško izkrcanje v zgodovini človeštva, saj je v invaziji sodelovalo skoraj tri milijone ameriških, britanskih in kanadskih vojakov, ki so iz Velike Britanije prečkali Rokavski preliv in napadli Francijo.

V danes prijetnem mestecu Arromanches, kjer je del muzeja kar na prostem, smo si ogledali takratno vojaško opremo in najdene osebne predmete vojakov. V mestu Longues sur Mer smo se sprehodili ob liniji nemških bunkerjev in občudovali njihovo gradnjo, nato pa smo zavili do Colvilla.

Morda ste si v zadnjem času ogledali film Reševanje vojaka Ryana, akcijsko-zgodovinsko dramo o izkrcanju v Normandiji. Grobovi vojakov in nepregledne vrste belih križev, ki smo jih videli, opominjajo na vojne čase in so največje pokopališče padlih ameriških fantov. Spomin in opomin hkrati. Tako kot film, ki se začne in konča med belimi križi v Normandiji.

Seveda pot po Normandiji ni le spomin na čas vojne, temveč tudi na drugo zgodovino. Veliko je je zapisane v skoraj čudežnem samostanu Mont Saint Michel v Spodnji Normandiji ob severni obali Francije. Obsega sto hektarov površine, na njem pa stoji opatija Abbaye du Mont Saint Michel, ki je enkraten in veličasten primer srednjeveške arhitekture. Srednjeveški gradbeniki so okoli osemdeset metrov visoke granitne skale piramidne oblike, obdane s peščenimi sipinami in živim peskom, nanizali stavbe opatije. Zanimivost tega samostana je tudi v močni morski bibavici. Razlika med plimo in oseko je v Normandiji in Bretanji osem in več metrov. Tako je samostanski grič občasno več ur dnevno odrezan od kopnega in postane otok. Mont Saint Michel je od leta 1979 vpisan v seznam Unescove svetovne kulturne dediščine, letno pa ga obišče več kot tri milijone ljudi. Med njimi smo bili letos tudi mi.