Z brezplačnim avtobusom do jezera in nazaj / Foto: Andraž Sodja

Odlični rezultati umirjanja prometa

Bohinjci so pred začetkom letošnje poletne sezone vpeljali vrsto pomembnih ukrepov, s katerimi želijo zmanjšati pritisk prometa na jezero in nižje ležeče planine, rezultati prvih tednov pa so navdušujoči.

Ribčev Laz – V Bohinju si že vrsto let prizadevajo za prometno razbremenitev okolice Bohinjskega jezera, ukrepe pa so letos še nadgradili, in sicer s poletnim režimom, ki je stopil v veljavo 23. junija. Prvi trije tedni pa so kljub slabemu vremenu postregli z navdušujočimi rezultati. Ob podražitvi parkirnine na jezeru najbližjih parkiriščih so tako obiskovalcem ponudili vrsto cenejših ali celo brezplačnih alternativ. Parkiranje na Veglju vas bo tako stalo 2,5 evra na uro, a obstajajo alternative. Od 23. junija je tako mogoče parkirati na novo urejenem brezplačnem parkirišču pri Kampu Danica v Bohinjski Bistrici, od koder se vsak petek, soboto in nedeljo v času poletne turistične sezone z brezplačnim avtobusom lahko odpeljete do Bohinjskega jezera in nazaj. Za pet evrov na dan (z vključenim brezplačnim prevozom) lahko parkirate na travnatem parkirišču na vstopu v Ribčev Laz nasproti Hotela Kristal. Za planince pa je na voljo parkiranje v Senožetih v Srednji vasi za dva evra na dan, od koder je organiziran brezplačni prevoz vsak petek, soboto in nedeljo do križišča za Voje in Blato. Kot je poudaril Jože Sodja, vršilec dolžnosti župana Občine Bohinj, gre za politiko, s katero obiskovalcem ob višjih cenah parkirišč ob jezeru ponujajo cenejše alternative, v skladu s sprejeto strategijo trajnostnega razvoja v Bohinju. Pomemben dodatek je tudi uporaba gozdne ceste na Voje, Vogar in Blato, kjer so že v preteklih letih zaračunavali nadomestilo, zaradi občutljivosti območja in omejevanja prometa sedaj na vhodu na cesto stoji zapornica, nadomestilo deset evrov pa velja za 24 ur, vožnja do planin pa je možna le, dokler kapacitete parkirnih mest niso zasedene.

Po besedah direktorja bohinjske občinske uprave Mira Sodje so številke več kot zadovoljive, kar kaže, da so obiskovalci Bohinja novosti sprejeli. Kot smo izvedeli v pogovoru z obiskovalci, pa zlasti tujci tovrstno ponudbo zelo pozdravljajo, medtem ko bo pri domačih gostih treba več poudarka pri spremembi navad. »Do zdaj nismo prejeli večjih pritožb, se pa med pripombami pojavljajo predvsem pobude, naj brezplačne prevoze do križišča za planino Blato in Vogar vzpostavimo vsakodnevno in ne zgolj ob petkih, sobotah in nedeljah. Naš cilj je, da počasi ukinjamo parkirišča neposredno ob Bohinjskem jezeru in tudi, da zvišujemo pogostost brezplačnega prevoza in le tega povsod ponudimo vsak dan. Skupaj smo z brezplačnimi avtobusi od 23. junija do 8. julija prepeljali že 1813 obiskovalcev, v zadnjem tednu pa še nekaj več kot petsto, nekaj več kot petsto pa še s Hop on-Hop off avtobusom na Pokljuko,« je zaključil Miro Sodja.

Kot je še dodal direktor občinske uprave, Občina Bohinj za urejanje prometa in trajnostni promet namenja precejšnja sredstva, tako so zgolj za investicije v urejanje prometne infrastrukture in novih parkirišč ter informacijski sistem, ki ga bo kmalu dopolnila še informacijska tabla pred Bohinjsko Bistrico, ki bo kazala zasedenost parkirišč, namenili več kot 350 tisoč evrov, s čimer so uredili parkirišče pri kampu Danica, parkirišče in počivališče za avtodome v Senožetih, organizirali brezplačne prevoze z avtobusom, vzpostavili dve novi točki za najem koles in vrsto drugih investicij v kolesarsko infrastrukturo. Posebno pa si želijo, da bi se v prihodnjem letu nadaljevali projekti kolesarske povezave Bled–Bohinj, kjer so kolesarji med posebej problematičnimi in ogroženimi udeleženci v prometu.