Pogrešajo »turistično« ambulanto

V času turistične sezone se število obiskovalcev v gorenjskih turističnih krajih močno poveča, s tem pa tudi pritisk na zdravnike v tamkajšnjih ambulantah.

Prihodnje leto naj bi v času turistične sezone, predvidoma od 15. junija do 15. septembra, organizirali dodatno zdravniško ekipo.

Bled, Bohinj – Na preobremenjenost zdravnikov v času največje turistične sezone vse glasneje opozarjajo tudi v gorenjskih zdravstvenih domovih. Na to temo je v ponedeljek potekal tudi sestanek v Zdravstvenem domu Bohinj, na katerem so o problematiki spregovorili s predstavniki Osnovnega zdravstva Gorenjske (OZG). Po besedah direktorja OZG Jožeta Veternika so ugotavljali, da v času poletne turistične sezone ambulanti na Bledu in v Bohinju obišče kar šestdeset odstotkov več ljudi. Zato so razmišljali tudi o ustanovitvi tako imenovane turistične ambulante po vzoru ambulante v občini Piran, a letos za to še ni realnih možnosti, saj v tako kratkem času ob splošnem pomanjkanju zdravnikov ne bo mogoče zagotoviti dodatnih zdravnikov, je opozoril Veternik in dodal, da bodo ob pomoči obeh občin, blejske in bohinjske, tovrstno rešitev poskušali zagotoviti za prihodnje leto.

Največja težava je poleti izvajanje zdravstvene oskrbe za lokalne prebivalce. »Prikrajšani namreč niso toliko turisti kot domačini, ko čakajo izbranega zdravnika, če mora ta nujno na teren,« je opozoril Veternik. Razen tega se po besedah direktorja Zdravstvenega doma Bled Leopolda Zonika obremenitve zdravnikov in drugih zaposlenih poleti že tako povečajo zaradi nadomeščanja odsotnih, potem pa morajo prevzeti še urgenco. »Pri nas si ta čas v urgentni ambulanti pomagamo z mladimi zdravniki, specializanti družinske medicine, k njim potem usmerjamo tudi turiste.« Strinja pa se, da bo v prihodnje treba najti sistemsko rešitev. Prihodnje leto naj bi v času največje turistične sezone, predvidoma od 15. junija do 15. septembra, organizirali dodatno ekipo zdravnika in medicinske sestre, ki bi bila vsaj del dneva, in sicer od 14. do 20. ure, prisotna v zdravstvenem domu v Bohinju za izvajanje vseh storitev nujne medicinske pomoči tako za turiste kot tudi druge paciente. »Ob tem bomo preverili, ali je možno zagotoviti sistemsko financiranje prek zavoda za zdravstveno zavarovanje. Če to ne bo mogoče, bosta morali občini zagotoviti financiranje iz lastnih proračunskih sredstev,« je pojasnil Veternik. Po izračunih bi za ta namen za vse tri mesece potrebovali okrog 40 tisoč evrov. Drug problem pa je zagotavljanje kadra, je še opozoril. »V delo bi vključili specializante, mlade zdravnike – sekundarije in specialiste družinske medicine z območja Gorenjske. Ali bomo pri tem uspešni, pa je težko napovedati,« je končal Veternik.