Edo Oblak, direktor in solastnik podjetja Breza Commerce

Trgujejo z rezanim lesom

Podjetje Breza Commerce se je razvilo v največjega slovenskega trgovca z rezanim lesom, s katerim oskrbujejo mizarje in lesno industrijo. Načrtuje za dva milijona evrov novih investicij.

Todraž – Edo Oblak je javnosti predvsem znan kot direktor slovenskega lesnega združenja Sloles, uspešen pa je tudi kot podjetnik. Njegova podjetniška pot je zanimiva. Po izobrazbi avtoelektrikar je kot vzdrževalec delal v rudniku urana Žirovski Vrh, po zaprtju rudnika pa se je odločil za samostojno podjetniško pot – za trgovanje z rezanim lesom, s katerim je po malem trgoval še v času zaposlitve v rudniku. Tako kot večina podjetnikov je začel doma, v Gorenji vasi, a z naraščanjem obsega poslovanja je potreboval tudi več prostora in močnejšo ekipo, v katero je kmalu vključil tudi brata Gregorja, ki je bil prej zaposlen v hotaveljskem Marmorju. Prostorsko stisko je najprej reševal z najemom Jelovičinega zemljišča v Gorenji vasi in nato z najetjem dela zemljišča v Todražu, na območju Rudnika urana v zapiranju. Ko je država zemljišča prenesla na občino, je kupil del zemljišča in tam leta 2006 zgradil skladiščno-proizvodne prostore, ki predstavljajo osnovo centra za oskrbovanje mizarjev in lesne industrije doma in v svetu. Ker so s širitvijo poslovanja postali prostorsko utesnjeni, so v soseščini kupili novo zemljišče. V prihodnosti načrtujejo investicije v znesku dva milijona evrov: na sedanji lokaciji naj bi zgradili delavnico, za kar že imajo gradbeno dovoljenje, na dokupljenem zemljišču pa dodatne sušilnice, kotlovnico in zaprte skladiščne prostore. Če bi dobili za investicijo ugodno posojilo oziroma tudi nepovratna sredstva, bi gradnjo takoj začeli.

Podjetje Breza Commerce se je od začetkov do danes razvilo v največjega trgovca z rezanim lesom za oskrbo mizarjev in lesne industrije v Sloveniji. V najboljših časih je na leto preseglo sedem milijonov evrov prometa, po krizi, ko so izgubili kupce v Istri in Dalmaciji, se promet spet povečuje, letos naj bi dosegli pet milijonov evrov. »Za slovenske razmere smo veliki, a na tujem trgu smo 'mravljica',« je dejal Edo Oblak, direktor in skupaj z bratom solastnik podjetja, ki zaposluje deset delavcev, število pa se bo še povečalo. »Pri nas ne žagamo lesa, ampak deske in drugi žagani les kupujemo od domačih in tujih žagarjev. Les pri nas sušimo in dodelamo, sušenje v povprečju traja eno leto. Približno trideset odstotkov lesa dobimo doma, približno polovico ga prodamo na tuje, največ v Anglijo. Delež izvoza povečujemo,« je dejal Edo in dodal, da ponujajo kupcem rezani les več kot šestdesetih drevesnih vrst, poleg najpomembnejših slovenskih vrst tudi tuje – hrast iz Slavonije, sibirski macesen, ameriški oreh, kanadski javor, indijski tik, mahagoni ... Ponudbo prilagajajo povpraševanju, zdaj je za razliko od prejšnjih let povpraševanje predvsem po bolj temnem lesu – hrastu, evropskem in ameriškem orehu, brestu ...