Služba in družba

Pokljuka je bila minulo soboto v znamenju slovesnosti ob zaključku 33. pohoda na Triglav, s katerim se spominjajo, kako je slovenska zastava na vrhu Triglava po zaslugi treh partizanskih patrulj zaplapolala sredi vojne vihre leta 1944, pa tudi ob osamosvojitvi Slovenije leta 1991. Prireditev ima zato velik domoljubni naboj, ki združi vse tri veteranske organizacije v Sloveniji – združenje borcev za vrednote NOB, veterane vojne za Slovenijo in slovenske častnike – in gre tudi zato po mnenju organizatorja za edinstven dogodek. Kljub temu pa je letošnja prireditev pustila grenak priokus zaradi ravnanja naravovarstvenega nadzornika Triglavskega narodnega parka (TNP), ki je ekipi nacionalne televizije onemogočil snemanje in torej poročanje z dogodka.

Težko je ugibati, kaj je vodilo omenjenega nadzornika, da se je ravno tisti dan odločil strogo slediti črki zakona, ki res med drugim tudi določa, da je za snemanje filmov, videospotov in video izdelkov za javno predvajanje treba pridobiti soglasje upravljavca narodnega parka, torej javnega zavoda TNP. V osmih letih, kar je minilo od uveljavitve zakona o TNP, se je namreč na Pokljuki zvrstila vrsta dogodkov, večinoma športnih, na katerih niso bile prisotne samo slovenske, ampak tudi mednarodne snemalne ekipe, a se doslej očitno snemanje javnih prireditev znotraj parka še nikomur ni zazdelo sporno oziroma bi v tem videl kršenje zakona. Zato ne čudi, da je organizator posumil, da je šla mogoče komu tokratna prireditev v nos zaradi ideoloških razlogov. A karkoli je že bil razlog, tudi če je imel nadzornik zgolj slab dan in je lahko nad nekom znesel slabo voljo, ker je recimo moral delati ob koncu tedna, ob tem ni pomislil, da je nekomu drugemu onemogočil opravljanje njegovega dela. Mogoče je sicer marsikomu težko razumljivo, da smo na družabnih prireditvah, na katerih se večina druži v prostem času, novinarji predvsem zato, da opravljamo svoje delo. In verjetno bi bilo potrebno samo malce empatije, da bi tudi nadzornik uvidel, da sta novinar in snemalec na dogodku samo želela opraviti svoje delo.

Vsekakor se tega zavedajo v javnem zavodu TNP, kjer obžalujejo dogodek in so se zanj tudi opravičili. Zavedajo se, da je člen zakona, ki določa pogoje snemanja v TNP, očitno zapisan zelo široko in lahko dopušča različne interpretacije, čeprav je v prvi vrsti namenjen temu, da bi preprečili izkoriščanje naravnih vrednot v parku za lastno promocijo v komercialne namene. Glede na to, da zakon v prihodnje čakajo spremembe, zato verjetno ne bo odveč tudi razmislek, da bi iz omenjenega člena izvzeli snemanje z namenom obveščanja javnosti.