»Od kod prihajajo ti angeli?« se je slišalo iz publike, ko so se v slavnostnem sprevodu predstavile pevke Dekliškega pevskega zbora Gimnazije Kranj. / Foto: Regina Selan

Gimnazijke pele Valižanom

Dekliški pevski zbor Gimnazije Kranj je pred nedavnim nastopil na festivalu zborovskega petja Llangollen International Eisteddfod na severu Walesa.

Kranj – Dekliški pevski zbor Gimnazije je v svoji sedemnajstletni zgodovini že večkrat gostoval na zborovskih festivalih in tekmovanjih doma in v tujini. Vedno v drugačni zasedbi, saj v njem prepevajo dijakinje v času štiriletnega šolanja na Gimnaziji Kranj. Letos se je zbor odpravil na festival zborovskega petja Llangollen International Eisteddfod na sever Walesa. Zbor je mesec pred odhodom iz rok zborovodkinje Marjete Oblak prevzel kolega Erik Šmid, ki na gimnaziji sicer vodi dva zbora, mešanega in fantovskega.

Festival v mestu Llangollen je tokrat potekal že enainsedemdesetič, prvega so priredili kmalu po drugi svetovni vojni z namenom, da bi srečanje pevcev in plesalcev v ljudeh spet prebudilo optimizem in omililo povojno gorje. Na festivalu se predstavijo pevski solisti, folklorne skupine, glasbene skupine in pevski zbori vseh starostnih kategorij. Tekmovanje je sčasoma predvsem pri zborih pridobilo visok status in izjemno visoko kvalitetno raven.

Dekliški zbor je imel obilo priložnosti, da zborovsko zelo razviti deželi, kot je Wales, predstavi slovensko zborovsko glasbo. Program zbora so skoraj v celoti sestavljala dela in priredbe sodobnih slovenskih avtorjev: Ambroža Čopija, Tadeje Vulc, Uršule Jašovec, Jožeta Leskovarja, Jakoba Ježa, Cirila Preglja in Katarine Pustinek Rakar. Gimnazijke so zapele na lokalni srednji šoli, navdušile krajane na vrtu hotela, kjer so bivale, ob spremljavi organista pa so pele tudi pri maši v lokalni katoliški cerkvi. Živopisna karavana plesalcev in pevcev je v mesto privabila množico ljudi, dekleta v belih oblekah in z bršljanom v laseh pa so požela veliko pozornosti, tako da se je iz množice gledalcev ob sprevodu zaslišal tudi klic: »Where do these angels come from?« (Od kod prihajajo ti angeli?)

Tekmovanje na zelo visokem nivoju je potekalo v različnih kategorijah. Ker so pevke starostno med otroškimi (do 16 let) in mladinskimi (nad 16 in pod 25 let) zbori, je zbor Gimnazije Kranj zbor tekmoval v odprti kategoriji brez omejitev v starosti in zvrsti zbora. Ta se je izkazala za najmočnejšo, saj je bilo prijavljenih kar 17 zborov iz Kanade, ZDA, Indije, Singapurja, Nemčije, Estonije, Poljske, Južne Afrike in Velike Britanije. »Med njimi so bili zbori, ki sodijo v sam vrh svetovne glasbene scene, kot na primer študentski zbor Univerze Stellenbosch iz Južne Afrike in študentski zbor Nacionalne univerze Singapur. Perfekcija, ki so jo na odru izkazali člani obeh zborov tako v petju kot koreografskih elementih, nas je navdala kar malo s strahospoštovanjem. Omenjena zbora sta bila prvi in drugi v naši kategoriji, tretje mesto pa je zasedel moški zbor iz Walesa,« je povedala vodja zbora profesorica Barbara Kušar in poudarila, da se je Dekliški zbor na ogromnem, z velikimi količinami cvetja okrašenem odru zelo lepo predstavil. Tekmovalni program so sestavljale skladbe Jaz bi rad cigajnar bil, Adam in Eva, Če bi jaz bijla fčejlica in Veduta. Zbor je prejel 85,3 odstotnih točk in bil z rezultatom zelo zadovoljen. »Uspeh je bil že sprejem na festival, saj se vedno prijavi precej več zborov, kot je pozneje izbranih na festival. Bili smo med manjšimi zbori, zato je bilo prepevanje v avditoriju za štiri tisoč gledalcev še poseben izziv. V festivalsko kroniko smo se zapisali kot prvi slovenski zbor, ki je pel na tem festivalu,« je še dodala Kušarjeva.