Janez Janša: Za zdaj ne obstaja potrebna večina za oblikovanje stabilne vlade. / Foto: Gorazd Kavčič

Janša zavrnil mandatarstvo

Včeraj je po izteku roka, ki ga je dal predsednik države Borut Pahor, Janez Janša predsedniku sporočil, da ne obstaja potrebna večina za sestavo nove vlade.

Kranj – Janez Janša je včeraj v pismu obvestil predsednika države Boruta Pahorja, da za zdaj ne obstaja po­trebna večina za oblikovanje stabilne vlade, da pa obstaja možnost, da se takšna večina oblikuje v naslednjih tednih. Komunikacija s strankami je namreč pokazala pripravljenost za preseganje razlik med programsko različnimi strankami, je zapisal Janša.

Potem ko je v ponedeljek pozno zvečer prvak NSi Matej Tonin po seji izvršilnega odbora stranke sporočil, da v Šarčevo koalicijo v prvem krogu stranka ne bo šla, so čakali na včerajšnjo odločitev Janeza Janše, ali bo kot relativni zmagovalec volitev v državni zbor sprejel mandat za sestavo vlade. Niti LMŠ s petimi levosredinskimi strankami, ki se že od junijskih volitev naprej dogovarjajo o morebitni koaliciji, niti relativna zmagovalka volitev SDS še nimata zadostnega števila glasov za sestavo koalicije. NSi, ki je bila povabljena v koalicijo z Marjanom Šarcem, se o sodelovanju pogovarja tudi s SDS. Poleg tega naj bi glasove morebitni Janševi koaliciji dala tudi SNS Zmaga Jelinčiča. Janša in Tonin sta ta teden tudi povedala, da si za koalicijskega partnerja ne želita nobene od treh vladnih strank v zadnjem mandatu. Tako bi bila morebitna partnerja zanju lahko LMŠ in Stranka Alenke Bratušek (SAB).

Ta teden so se tudi pogajanja LMŠ in ostalih levosredinskih strank umirila. Za koalicijo bi jim tako ostala še edino Levica, s katero pa so najmanj usklajeni glede morebitne koalicijske pogodbe in bi jo morali tako rekoč napisati na novo. Tako sedaj pri Šarcu čakajo, kako se bo razpletel prvi krog pogajanj in morda začel drugi, v katerem računajo, da so odprte še vse opcije, morda tudi še sodelovanje stranke NSi.