Hobi branitelja Kitajcev

Nekaterim predstavljajo hobiji celo rdečo nit življenja. Med njimi je tudi ameriški pisatelj Erle Stanley Gardner, ki se je rodil 17. julija 1889. Kot odvetnik je pretežno branil Kitajce in se ga je zato prijel naziv branitelj Kitajcev. Seveda pa je postal veliko bolj znan po svojem pisateljskem konjičku. Za zabavo je začel namreč pod psevdonimom Charles Green pisati kriminalne romane in tako proslavil »svojega« detektiva. Že leta 1932 je postal iskani pisec kriminalnih zgodb in je bil kasneje priznan avtor več kot stot kriminalnih romanov, v katerih je kot glava oseba nastopal detektiv in odvetnik Perry Mason.

Izum diktafona mu je omogočil, da je še pospešil svoj izredno hiter tempo dela. Tako so kar tri strojepiske istočasno hitele beležiti izredne podvige detektiva Perryja Masona. Po petih letih pisanja se je ustrašil, da se bodo ljudje naveličali njegovega junaka, zato je ustvaril še stokilogramsko lastnico zasebne detektivske agencije Bertho Cool. Po drugi svetovni vojni je bil Gardner že pisatelj z najvišjimi avtorskimi dohodki, vendar pa ni opustil svoje odvetniške pisarne. Pomagal je predvsem ljudem, ki niso imeli denarja za drage odvetnike. Leta 1948 je ustanovil sodišče v skrajni sili, ki je rešilo življenje 33 nedolžnim ljudem.

Sodeloval je tudi (domnevno kot organizator) pri nekaj nezakonitih boksarskih tekmah. Med kitajskimi in mehiškimi skupnostmi je našel več dolgoletnih prijateljev. To so bili tudi junaki iz skupnosti, ki so se pojavili v njegovih knjižnih delih. Niso bili običajni stereotipni zlobni ljudje, ki so bili tedaj »v modi«.

Gardner je bil eden največkrat prevedenih avtorjev na svetu. Prvi roman o Perryju Masonu je bil objavljen leta 1933. V prvih 15 letih so prodali osemindvajset milijonov izvodov. Sredi petdesetih let prejšnjega stoletja so se romani o Perryju Masonu prodajali po dvajset tisoč izvodov na dan. Na podlagi Gardnerjevih detektivskih romanov so posneli šest filmov in zelo priljubljeno televizijsko serijo, ki je obsegala kar 271 epizod in so jo predvajali celih devet let. Ob Tarzanu, Sherlocku Holmesu in Supermanu in drugih je postal Gardnerjev Perry Mason ena najbolj znanih ameriških ikon popularne kulture v dvajsetem stoletju.

Gardnerjevo pisanje je privlačilo veliko tudi zelo izobraženih in znanih ljudi. Brian Kelleher in Dina Merrill sta leta 1987 v knjigi o fenomenu Perryja Masona zapisala, da je bil njegov oboževalec tudi Harry S. Truman. Ob smrti naj bi knjigo o detektivu Perryju Masonu imel na nočni omarici celo Albert Einstein ... V knjigi Kelleher in Merrillova navajata tudi, da je igralec Raymond Burr, ki je (poleg drugih) igral Masona, ob srečanju s papežem izjavil, da je ta »vedel vse o Perryju Masonu«.

Pregovori in reki

Angleški pregovor: Berač ni nikoli na napačni poti.

Latinski pregovor: Berač nima ne družine ne prijateljev.

Japonski pregovor: Včasih je beg zmaga.

Vietnamski pregovor: Bežati pred slonom ni nobena sramota.