Zaradi velikih infrastrukturnih projektov so se na novo zadolžile občine, ki doslej niso imele dolga. / Foto: Tina Dokl

Občine že tretjič manj zadolžene

Skupna zadolženost slovenskih občin se zmanjšuje že tretje leto zapored. Povprečni skupni dolg na prebivalca je lani znašal 408 evrov.

Kranj – Skupna zadolženost slovenskih občin je bila lani za 2,2 milijona evrov nižja kot v letu 2016 in je znašala 841,6 milijona evrov. Od tega so bile občine zadolžene za 708,6 milijona evrov, njihove pravne osebe pa še za dodatnih 133 milijonov evrov.

Lani je ministrstvo za finance sicer 66 občinam izdalo 78 soglasij k zadolžitvi. Občine so se zadolževale predvsem za investicije, predvidene v lanskem letu, 14 občin pa je kredit potrebovalo za upravljanje dolga proračuna. Z odobritvijo ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo pa se je dodatno zadolžilo 132 občin, večinoma za sofinanciranje investicij v lokalno javno infrastrukturo in investicij posebnega pomena, ki so uvrščene v načrte razvojnih programov proračunov.

Med 25 občinami s področja širše Gorenjske je z nekaj več kot 25,5 milijona evrov dolga najbolj zadolžena Mestna občina Kranj, z 11 milijoni sledi Škofja Loka, na tretjem mestu pa je Komenda, ki je imela konec lanskega leta še 7,2 milijona evrov dolga. Sledijo Domžale, Jesenice, Medvode, Radovljica, Bled, Kamnik in Tržič, ki izkazujejo od 6,5 do tri milijone dolga. Občine Preddvor, Železniki, Naklo, Gorenja vas - Poljane, Bohinj, Vodice, Žirovnica in Žiri pa so zadolžene od dva in 1,8 milijona evrov. Med petimi občinami, ki konec lanskega leta niso imele kreditov, so Gorje, Jezersko, Kranjska Gora, Mengeš, Šenčur, Trzin in Cerklje.

Glede na število prebivalcev še vedno najbolj zadolžena občina v gorenjski regiji (in druga v državi) ostaja Občina Komenda, ki pa v zadnjih letih dolg uspešno sanira. Vsak občan Komende je zadolžen za 1.186 evrov. Sledita občina Preddvor s 574 in Škofja Loka s 518 evri dolga na prebivalca. Več kot štiristo evrov dolga na prebivalca imata še Občina Bled in MO Kranj, Naklo, Medvode, Železniki, Jesenice, Radov­ljica in Tržič pa izkazujejo med tristo in dvesto evri dolga na prebivalca.

Vseh 25 obravnavanih gorenjskih občin je imelo slabih 83 milijonov evrov dolga, vsak prebivalec Gorenjske pa je bil v povprečju zadolžen za 217 evrov, kar je 291 evrov manj kot na ravni celotne države.