Zbirka izdelkov in vzorcev tovarne Vezenine Bled na razstavi / Foto: M. Rogelj

Od vezenine do plakata

Petinšestdeset let Gorenjskega muzeja (24)

In še marsikaj drugega se skriva v zbirkah novejše zgodovine in sodobnosti, ki so nastajale skozi štiri deset­letja in za katere skrbim. Vse od kultnih industrijskih izdelkov do drobnih predmetov iz vsakdanjega življenja, od oblikovalsko izstopajočih plakatov do neopaznih letakov. Ob številnih in raznolikih predmetih je moje delo vedno zanimivo in polno izzivov.

Ukvarjam se z zbiranjem predmetov, ki pričajo o dogajanju, dosežkih, razvoju in vsakdanjem življenju na Gorenjskem od sredine 20. stoletja vse do danes. Hkrati spremljam in dokumentiram dogajanje v današnjem času in tako oblikujem zbirko sodobnosti. Stalnica mojega muzejskega dela je raziskovanje posameznih zbirk, priprava razstav in katalogov predmetov.

Najštevilnejši in raznoliki so predmeti industrijske dediščine, ki so marsikdaj še del našega spomina in pripovedujejo o ustvarjalnosti in delu Gorenjcev v preteklem stoletju. Izdelke in vzorce gorenjskih tovarn vključujem na različne razstave, ki stoletje industrializacije osvetlijo iz različnih zornih kotov.

V bogati zapuščini tekstilne panoge ima posebno mesto zbirka podjetja Vezenine Bled in njenih prednikov. Ob številnih izdelkih in vzorcih strojnih čipk in vezenin prepoznamo izjemen proizvodni program skozi osemdeset let delovanja tovarne.

Številna je zbirka plakatov, ki so s svojimi sporočili odsev časa, v katerem so nastali, zato so pomembno muzejsko gradivo. Segajo vse od političnih do reklamnih, od plakatov za kulturne in športne prireditve do obvestil za različne lokalne dogodke.

Del zbirke drobnega tiska so tudi razglednice, na katerih lahko spremljamo, kako so številne gradnje, industrija in priseljevanje v mesta hitro spremenili podobo gorenjske pokrajine, vse od turističnih krajev do manjših vasi.

Posebej zanimive so zbirke, ki nam odstirajo delčke vsakdanjega življenja. Predmeti iz ambulante dr. Božidarja Fajdige nam predstavljajo bogato poklicno in izredno zanimivo osebno zgodbo legendarnega kranjskega zdravnika, ki je zaznamoval življenje v Kranju v preteklem stoletju.

Seveda se v depojih skrivajo še mnogi drugi zanimivi predmeti. Zbirke so zakladi muzeja in kustosi smo njihovi skrbniki. S tem ko predmete postavimo v zgodovinski čas in prostor ter povemo zgodbe o njihovem nastanku, uporabi in pomenu, odstiramo bogastvo kulturne dediščine, ki jo hranimo v muzeju.