Novo skladišče so z rezanjem traku simbolično odprle vse tri generacije Štularjevih in predstavnica Mercatorja Ksenija Gregorčič (druga z leve). / Foto: Primož Pičulin

Velika pridobitev za Štularjevo kmetijo

Na Štularjevi kmetiji v Strahinju so zgradili skladišče za skoraj dva tisoč ton krompirja in čebule.

Strahinj – »Danes je za našo kmetijo poseben dan,« je na nedavnem odprtju novega skladišča na Štularjevi kmetiji v Strahinju pri Naklem poudaril gospodar Ivan Štular mlajši. Kot je pojasnil navzočim prijateljem, sosedom, sorodnikom, poslovnim partnerjem in predstavnikom kmetijske svetovalne službe, so projekt začeli načrtovati že pred petimi leti, lansko jesen pa jim je uspelo urediti vso dokumentacijo, tako da so februarja letos začeli z gradnjo. Novo skladišče ima 900 kvadratnih metrov uporabne površine, kar zadostuje za skladiščenje slabih dva tisoč ton krompirja in čebule. »Količine smo povečali, trg zahteva prisotnost čez celo leto in skozi investicijo v novo skladišče smo to rešili,« je razložil Štular. Investicija jih je stala 900 tisoč evrov.

Njihov največji poslovni partner je Mercator, sledi Lidl. V imenu Mercatorja je Štularjevim za novo pridobitev čestitala vodja blagovne skupine za zelenjavo za domači trg Ksenija Gregorčič. Kot je poudarila, je vsaka investicija v nadaljnji razvoj domače pridelave zelo pomembna. Mercator od slovenskih dobaviteljev odkupi za približno pol milijarde evrov blaga letno. Zadovoljstvo kupcev po besedah Gregorčičeve zagotavljajo samo v sodelovanju z dobavitelji. »Zato je, dragi Štularjevi, vaš uspeh tudi naš uspeh in se z vami iskreno veselimo te investicije in nadaljnjega sodelovanja,« je še dejala Gregorčičeva, ki se je Štularjevim pridružila tudi pri rezanju traku ob simboličnem odprtju novega skladišča. Pri tem so sodelovale vse tri generacije: poleg gospodarja še njegova žena Alenka, otroci Jaka, Miha in Manca ter starša – mama Slavka in ata Ivan, sicer nekdanji župan Naklega.

Štularjevi obdelujejo sedemdeset hektarov lastnih in najetih površin. Pred dvajsetimi leti so opustili govedorejo in se povsem usmerili v poljedelstvo. Imajo dolgoletno tradicijo pridelovanja krompirja. Trenutno jim uspeva na petdesetih hektarjih, čebula na štirinajstih. In koliko pridelajo na teh površinah? »To je povsem odvisno od leta. Tržnega krompirja je približno 1500 ton, čebule pa 300 ton,« je odvrnil gospodar. Pridelujejo sicer tudi pšenico.