Z delavnice v Biotehniškem centru Naklo / Foto: arhiv programa Ekošola

Izdelki iz odpadkov

Konec šolskega leta se je že enajstič zaključil tudi projekt Eko-paket, ki je namenjen osveščanju o pravilnem ločevanju in recikliranju odpadne embalaže za mleko in sokove.

Na nagradni natečaj projekta, ki ga organizira program Ekošola v sodelovanju s pobudnikom projekta, to je podjetjem Tetra Pak, je prispelo kar 1392 kreativnih del iz vse Slovenije. Iz gorenjske regije so se med zmagovalce v svojih kategorijah uvrstili Vrtec Radovljica, Center za usposabljanje, delo in varstvo (CUDV) Radovljica, Osnovna šola Poljane nad Škofjo Loko in Biotehniški center Naklo, je pojasnila sekretarka programa Ekošola Dunja Dolinšek.

»Gorenjski otroci, šolarji in dijaki že vrsto let sodelujejo v projektu Eko-paket in se s kreativnimi izdelki iz odpadne embalaže Tetra Pak uvrščajo med zmagovalce,« je pojasnila Dunja Dolinšek in dodala, da sta se letos izkazali dve najstarejši skupini otrok iz Vrtca Radovljica, ki sta zasedli 3. mesto med vsemi slovenskimi vrtci. Iz koščkov odpadne embalaže Tetra Pak so izdelali like treh prašičkov in volka. Učenci iz OŠ Poljane so izdelali štiri robote, ki so jih poimenovali po letnih časih, torej Zimek, Pomladek, Poletjek in Jesenek. Z njimi so zasedli tretje mesto v kategoriji 1. do 3. razred osnovne šole. Dijaki iz Biotehniškega centra Naklo so izdelali različne makete gozda in papirnice ter tako zmagali v kategoriji 7. do 9. razred osnovne in srednje šole. Letos so v projektu prvič sodelovali tudi v CUDV Radovljica ter z zeleno obleko iz odpadne embalaže Tetra Pak in pokrovčkov zasedli drugo mesto v posebni kategoriji.

V okviru projekta Eko-paket želijo mlade osveščati o pravilnem ravnanju z odpadno embalažo Tetra Pak. »Sestavlja jo sedem zelo tankih slojev, med katerimi je tri četrtine papirja oziroma kartona. Zato jo je mogoče reciklirati in iz nje izdelati nove izdelke, s čimer ohranjamo pomemben naravni vir, to je les,« poudarja Dunja Dolinšek. V Vrtcu Radovljica in Biotehniškem centru Naklo so kot del nagrade organizirali tudi delavnici, na katerih so otroci in dijaki izdelali svoj, nov karton iz odpadne embalaže Tetra Pak. »Tako so v praksi preizkusili, da je ta vrsta embalaže koristna surovina za nov izdelek,« je še dodala Dunja Dolinšek.