Bitka za Anglijo

Včasih kar nekako pozabimo, da je bila Velika Britanija v vojni s Hitlerjevo Nemčijo že več kot dve leti, preden so se v svetovno vojno vključile tudi druge države. Sovjetska zveza se je spopadla šele, ko jo je Nemčija napadla, ZDA pa, ko so jih napadli Japonci.

Nemci so poskušali 10. julija leta 1941 osvojiti Anglijo. Z napadom na konvoje in pristanišča se je začela bitka za Anglijo. Nemci so napadli konvoje ladij s po več kot sto letali naenkrat. V dveh dneh so izgubili 186 letal, Angleži pa 150.

Dne 15. avgusta je bil tako imenovani Orlov dan. Medtem ko se je na stotine nemških letal valilo v štirih zaporednih valovih na jug Britanije, je druga nemška armada poletela z letališč na Norveškem in napadla del otoka, za katerega so mislili, da je prazen. Vendar so Angleži vse predvideli. V ugodnem trenutku so njihova letala priletela s strani in sestrelila 75 nemških. Nemci so preusmerili napade na letalsko industrijo.

V noči z 22. na 23. avgust so Nemci napadli London, že naslednjega dne pa Britanci Berlin. V začetku septembra so Nemci izvedli podnevi 38 hudih napadov na London in nekaj nočnih napadov z bombardiranjem na srečo.

Bitka za Anglijo je dosegla višek 15. septembra. Londonske četrti so bile v plamenih, prizadeto je bilo gosto naseljeno središče, aristokratsko središče, kraljeva palača, porušene so bile številne bolnišnice in cerkve.

Ko se je osem dni kot obseden Göring znašal nad Londonom, je britansko letalstvo RAF spet želo lepe uspehe. Njihove eskadrilje so 15. septembra v dveh napadih po 45 minut sestrelile 56 sovražnih letal. Istega dne so britanski bombniki napadli tudi invazijska pristanišča v Belgiji in Franciji.

Po 15. septembru je nemško letalstvo nadomestilo dnevne z nočnimi napadi, ker je imelo podnevi prevelike izgube. To je že pomenilo nemški neuspeh. Tretjega septembra so se odločili, da se bo nemška invazija na otok začela 21. septembra, vendar je bila zaradi poraznega izida zračne bitke preložena za nedoločen čas, kar je v praksi pomenilo, da do invazije sploh ni prišlo.

Pregovori in reki

Kaj pravijo o bedakih?

Nemci: »Bedakom ne smeš nikoli pokazati napol končanega dela.«

Judje: »Bedaki so pametni samo v pravljicah.«

Španski pregovor: Če bi neumnost bolela, bi kričali v vsaki hiši.

Armenski pregovor: Najprej ujamejo tistega, ki beži.

Smeh ni greh

V trgovino pride fantek in vpraša prodajalko: »Ali imate kaj suhih žemelj?«

»Le zakaj ti bodo? Seveda jih imamo.«

»Zakaj jih pa niste prej prodali?«