Udeleženci pohoda na vrhu Triglava pri Aljaževem stolpu / Foto: Martin Šolar

Na Triglav po poti prvopristopnikov

V petek se je 29 pohodnikov odpravilo iz Savice prek Senožeti proti Uskovnici in Triglavu – po poti prvopristopnikov, štirih srčnih mož, ki so pred 240 leti prvi osvojili vrh Triglava.

Bohinjska Bistrica – V petek dopoldne se je v Savici izpred hiše Štefana Rožiča, enega od četverice srčnih mož, ki se je skupaj z Lovrencem Willomitzerjem, Luko Korošcem in Matevžem Kosom pred 240 leti prvi povzpel na vrh slovenskega očaka Triglava, tja po njihovih sledeh podalo 29 pohodnikov na prvem pohodu po poti prvopristopnikov.

Kot je povedal pobudnik pohoda, podpredsednik Planinske zveze Slovenije Martin Šolar, so se kljub že tako veliki obremenitvi Triglava, kjer vsako leto beležijo rekordno število pohodnikov, odločili za to pot, vendar na povsem drugačen način, s trajnostnim, doživetvenim pristopom. »Na pot se je podalo 29 pohodnikov, kar je majhna skupina. Med njimi je bila tudi osmerica devetošolcev iz Bohinja, ki so vse šolanje vestno obiskovali planinski krožek in se dobro pripravili za vzpon. Gre za zahtevno pot, ki traja najmanj dva dni. Na poti je najmanj deset ur hoda dnevno, tako smo imeli srečo z vremenom, ki nam je bilo po začetnih težavah vseskozi naklonjeno, pravzaprav idealno za hojo. Pohodniki so bili dobro pripravljeni, saj je prvi dan obsegal 10 ur hoda prek Senožeti proti Uskovnici, kjer se pot priključi poti s Pokljuke. Posebno zahteven je bil drugi dan pohoda, ki je vseboval vzpon z Vodnikovega doma prek Kredarice na vrh Triglava ter sestop prek že skoraj pozabljene poti z Velega polja na Voje, ki je sama po sebi zahtevna Celotna pot do spomenika štirim srčnim možem v Ribčevem Lazu pa je trajala dobrih 14 ur.«

Vrnili so se ravno pravočasno za prvi sobotni pozdrav Triglavu pri spomeniku štirim srčnim možem, ki se bo poleti vsako soboto zvečer s krajšim kulturnim programom odvijal pri spomeniku. Kot je še dodal Šolar, so pohodnike vso pot spremljali usposobljeni vodniki in gorski reševalci, še posebno vesel pa je, da je bila ideja te poti ob jubileju obujena in tako pozitivno sprejeta. Vseeno pa opozarja, da gre za zahtevno pot, za katero je potrebna dobra fizična pripravljenost, saj gre za 2300 metrov vzpona in sestopa.

Na pot še avgusta

Podoben voden pohod pripravljajo še konec avgusta ob 240. obletnici vzpona, sicer pa je pohodnikom, ki se bodo samostojno podali na zahtevno pot, na voljo tudi knjižica za zbiranje žigov, tistim, ki bodo zbrali vseh devet žigov, pa bodo decembra ob svetovnem dnevu gora podelili posebno priznanje.