Avtor dr. Drago Papler in recenzentka Nataša Kokošinek pred Čopovo rojstno hišo v Žirovnici

Elektrika v vlogi orožja

V okviru prireditev ob praznovanju dneva državnosti so v Čopovi rojstni hiši v Žirovnici predstavili knjigo dr. Draga Paplerja z naslovom Elektro Gorenjska in osamosvojitvena vojna leta 1991.

Žirovnica – V Čopovi rojstni hiši v Žirovnici je bila pred kratkim v luči praznovanje dneva državnosti predstavitev knjige dr. Draga Paplerja Elektro Gorenjska in osamosvojitvena vojna leta 1991. Knjiga, obogatena z mnogimi pričevanji in številnimi fotografijami, bralcu osvetli pomembno vlogo elektroenergetikov in podjetja Elektro Gorenjska v osamosvojitveni vojni za Slovenijo.

»Burno dogajanje na področju elektrodistribucije v času vojne za Slovenijo je novost tudi za nas, ki smo doživeli tiste prelomne čase. Avtor nam v desetih poglavjih pregledno in nazorno prikaže potek dogajanja, ki ga podkrepi s pričevanji posameznih akterjev. Med pričevalci tako najdemo elektromonterje na terenu, zaposlene v hidroelektrarnah, vodje operativnih skupin in poveljnike ter takratnega direktorja podjetja Elektro Gorenjska mag. Draga Štefeta. Tako je avtorju uspelo osvetliti dogajanje z različnih zornih kotov in ga objektivno prikazati. Ker je šlo za specialno vojno, povezano z veliko mero konspiracije, gre avtorju vse priznanje za zbrano bogato dokumentarno gradivo, med katerim izstopajo fotografije. Za to gre zasluga tudi kvalitetnemu oblikovanju, ki še poudarja dokumentarno vrednost objavljenega gradiva,« je v recenziji poudarila Nataša Kokošinek iz Občinske knjižnice Jesenice. Avtor pa pravi, da je knjigo napisal, da opozori na stisko, ki so jo doživljali elektroenergetiki, ko so dobili zahtevno nalogo, ki so jo morali opraviti. »Odločno so se podali v neznane in nepredvidljive situacije ter izpolnili pričakovanja,« dodaja.

Kot je še prepričana Nataša Kokošinek, je knjiga zanimivo branje tudi za tiste bralce, ki se z elektroenergetiko in distribucijo električne energije srečujemo predvsem kot uporabniki. Pri tem so nam v pomoč prva poglavja, v katerih avtor opiše sistem distribucije električne energije po Gorenjskem in organizacijo ter priprave na delovanje v vojnih razmerah. V nadaljevanju z zanimanjem spremljamo različne akcije in junaška dejanja posameznikov, ki so zavestno sprejeli ogromno tveganje in tako odločilno prispevali k odhodu jugoslovanske armade iz Slovenije. »Odlično je prikazano tudi sodelovanje in koordinacija teh aktivnosti na republiškem in regionalnem nivoju, brez katerega tudi izjemni posamezniki v posamičnih akcijah ne bi bili tako uspešni. Na takšno uspešno sodelovanje smo danes lahko ponosni in prav je, da se ga spominjamo,« meni.

Kot je na predstavitvi v Čopovi rojstni hiši napovedal Drago Papler, je knjiga tudi gradivo za že napovedano znanstveno raziskavo, katere hipoteza je, da je elektrika v osamosvojitveni vojni leta 1991 postala orožje.