Povorka skupin na Mednarodnem folklornem festivalu v Preddvoru vedno privabi gledalce v središče kraja. / Foto: Primož Pičulin

Folklorni festival na tradicionalnem semnju

V okviru prireditve Petrov sm’n so v Preddvoru gostili dvanajsti Mednarodni folklorni festival. Predstavile so se skupina iz Srbije, dve slovenski skupini in makedonska narodna manjšina v Sloveniji.

Prvo nedeljo po godu svetega Petera, ki goduje 29. junija, v Preddvoru tradicionalno pripravijo Petrov sm’n v čast zaveznika njihove cerkve. Semanji dan, rokodelce in domače obrtnike je blagoslovil tudi župnik Branko Setnikar. Sledil je kulturni program, ki so ga s skeči in petjem obogatili člani Kulturno-umetniškega društva Matija Valjavec, Ženski pevski zbor Josipine Turnograjske in ljudski pevki Francka in Ani. Čez dan so se na stojnicah predstavili domačini s svojimi izdelki: turistična društva Bašelj, Kokra in Preddvor ter Likovno društvo Samorastniki.

Hkrati na Petrov sm’n Folklorno društvo Preddvor or­­ganizira Mednarodni folklorni festival, kjer se gostujoče in domače folklorne skupine predstavijo s svojimi značilnimi nošami, plesi in petjem. Folklorni festival je po povorki vseh folkloristov, s spletom Botrinja odprla vodilna folklorna skupina preddvorskega društva. Njihova koreografija predstavlja plesno in glasbeno izročilo med Bočem in Pohorjem, njen avtor je Miran Murnik. Srbsko Kulturno-umetniško društvo Stojan Novaković iz Blac se je predstavilo s srbskimi narodnimi pesmimi in plesom. Konec junija so tudi oni gostili mednarodni folklorni festival, na katerem so Slovenijo uspešno zastopali starejši člani preddvorske folklorne skupine. Splet z naslovom Osogovsko oro, ki vključuje plese na tripati, maleševka in sitno oro so zaplesali člani Makedonskega kulturnega društva Ilinden z Jesenic. Spremljali so jih godci z gajdo, tamburico, kavalom in bobnom tarabuka. Letos prvič se je mednarodnega srečanja v Preddvoru udeležila Folklorna skupina Društva upokojencev Naklo. Prikazali so ljudski običaj ofiranje v okolici Kranja. V njihov splet sta vključena plesa ta potrkana in mazurka. Po folklorn­em delu je sledila zabava z ansamblom Lunca.