Slika je simbolična.

Telesna aktivnost je osebna higiena

Ljudje smo ustvarjeni za gibanje. Tako kot vsa druga živa bitja nas je narava obdarila z neverjetnim strojem – telesom, ki je do potankosti natančno in perfektno sestavljeno in povezano. Mišični, skeletni, živčni in krvožilni sistem, organi, žleze …, vse deluje popolno, z namenom, da se gibamo – iščemo hrano za preživetje in se razmnožujemo. Človeško telo pa je obdarila še z velikimi in zelo razvitimi možgani in s tem našim osnovnim potrebam dodala še potrebo po umskem, kulturnem, družbenem, socialnem, družinskem … udejstvovanju. S tem pa dvignila kvaliteto našega življenja, ki ga lahko maksimalno uživamo in počnemo tiste stvari, ki nas veselijo. Za ta naš popolni stroj pa je treba redno skrbeti.

Če lahko redno skrbimo in servisiramo avto, obnavljamo hiše in vrtove, kosimo travo, kupujemo nova oblačila, bi bil popoln absurd, da ne bi skrbeli za svoje telo, ki nam je bilo vsem podarjeno. Redno čiščenje zob, umivanje telesa, striženje nohtov – je samoumevno. Tudi redna telesna aktivnost je del osebne higiene. Prvotno smo bili vendar ustvarjeni za gibanje.

Gibamo se lahko čisto vsi! Vaši izgovori tukaj me žal ne bodo prepričali. Seveda pa je treba telesno aktivnost izbrati svojim letom in trenutni psiho-fizični kondiciji primerno. Predvsem je pomembno, da je telesna aktivnost redna, to pomeni, da jo izvajate večkrat na teden, celo leto. Ne dva meseca ja in štiri mesece ne. Pomislite, kakšne bi bile vaše rože, če bi jih zalivali s takim tempom! Ne pustite, da uvene tudi vaše telo, redno skrbite zanj.

Naj vas prepričajo učinki, ki jih prinese telesna aktivnost:

boljše fizično in psihično počutje,

manjša telesna teža in s tem manj obremenitev na sklepe ter boljša samopodoba

lažje premagovanje vsakodnevnih fizičnih in psihičnih naporov

manjše možnosti za nastanek in razvoj bolezni

izboljšanje splošne telesne kondicije

bolj kvalitetno življenje in lepše tretje življenjsko obdobje

Lahko začnete samo s hojo. Hoja je primerna čisto za vse. Je pa treba razdaljo in hitrost ustrezno prilagoditi in s časom intenzivnost povečevati. Bolj aktivni pa si lahko izberete številne druge aerobne aktivnosti: kolesarjenje, plavanje, tek, hojo v hribe … Pomembno je, da v vseh starostnih obdobjih skrbite tudi za vadbo moči in gibljivosti, saj s tem ohranjate močne kosti ter prožne in močne mišice. Več o tem pa naslednjič.

Začnite se gibati – že danes!