Hruškov park so označili s tablico (na sliki od leve proti desni) predsednica škofjeloških lionsov Monika Tavčar, gorenjskih lionsov Marko Kuliš, guverner Marko Gospodjinački in škofjeloški župan Miha Ješe. / Foto: Tina Dokl

Lionsi uredili hruškov park

Gorenjski lionsi so v soboto, 30. junija, v Škofji Loki odprli hruškov park. Zanj bodo skrbeli učenci Osnovne šole Jela Janežiča, na slovesnosti je nastopila njihova folklorna skupina Jelčki.

Škofja Loka – Gorenjski lions klubi Bled Golf, Domžale, Kamnik, Kranj in Škofja Loka uresničujejo zanimivo idejo o sadnih parkih, prvega so lani odprli v Kranju, drugega v Škofji Loki, kjer so izbrali območje protipoplavnega območja ob Selški Sori med Novim svetom in Podlubnikom, ki mu domačini pravijo Krevsove Benetke. Tam že dolgo rastejo visokorasle hruške, s sodelovanjem Občine Škofja Loka sta Peter Šubic in Zdenka Kekec odstranila propadla drevesa, sanirala zdrava in posadila nove sadike hrušk.

Zdenka Kekec je povedala, da visokorasla drevesa rodijo šele po desetih letih, nato pa obilno in dolgo, tudi dvesto let. Včasih so jih sadili po ukazu cesarice Marije Terezije, ker so pod visokimi drevesi lahko kosili travo, nasadi so bili tudi ob cestah, da se je popotnik v senci odpočil in okrepčal s sladkimi sadeži. Sadje je bilo pomemben vir prehrane, kuhali so marmelado in hruškovo žganje, visokoraslo sadno drevje pa je oblikovalo našo kulturno krajino.

Na slovesnost je prišel tudi guverner slovenskih lionsov Marko Gospodjinački, ki je pozdravil zamisel o sadnih parkih, na obali že nekaj let raste oljčni vrt, saj vse bolj uporabljajo geslo: skrbimo drug za drugega in za naravo. Predsednica škofjeloških lionsov Monika Tavčar je s hruškovim parkom obrnila še zadnji list uspešnega vodenja škofjeloškega kluba, saj se z julijem začenja novo lionistično leto.