Tudi v Šenčurju za ljubljanski center

Tudi Občina Šenčur namerava pristopiti k Regijskemu centru za ravnanje z odpadki Ljubljana. Komunala Kranj sicer tja že leto in pol odvaža tudi šenčurske odpadke.

Šenčur – Šenčurski občinski svetniki so na zadnji seji dali soglasje k podpisu pogodbe o pristopu Občine Šenčur k skupnemu ravnanju z odpadki v Regijskem centru za ravnanje z odpadki (RCERO) Ljubljana. V zvezi s tem so potrdili tudi odlok o koncesiji za gospodarski javni službi obdelave določenih vrst komunalnih odpadkov in odlaganja ostankov predelave ali odstranjevanja komunalnih odpadkov z območja občine Šenčur. Pristopna pogodba med Mestno občino Ljubljana in Občino Šenčur je po besedah direktorja Komunale Kranj Marka Kocjančiča nekakšen preddogovor za sklenitev prave koncesijske pogodbe, ki bo zasnovana na potrjenem odloku.

Kocjančič je svetnikom povedal, da so se kar nekaj časa odločali med ljubljanskim in jeseniškim centrom, svet ustanoviteljev pa se je nazadnje odločil za pristop k RCERU Ljubljana. Stroški so sicer primerljivi, a ima ljubljanski center boljše pogoje za ravnanje z odpadki in dolgoročne pogodbe s prevzemniki odpadkov, je poudaril. Tudi na občinskem odboru za javno infrastrukturo so po besedah svetnika Branka Zormana ugotavljali, da je RCERO Ljubljana na dolgi rok bolj smiselna izbira. Komunala Kranj sicer (začasno) že leto in pol odpadke, tudi iz Šenčurja, odvaža v Ljubljano, sedaj pa želijo podpisati dolgoročno pogodbo. Šenčur bo kot občina pristopnica imel pet odstotkov višje cene kot občine, ki so investirale v projekt RCERO Ljubljana. Dobili bodo tudi glasovalne pravice, je pa sedaj že več pristopnic kot pa ustanoviteljic, zato imajo že večjo težo pri upravljanju centra, je razložil Kocjančič.

Župan Ciril Kozjek je ob tem opozoril, da opažajo, da imajo nekateri občani doma premajhne zabojnike in pridno polnijo zbiralnike odpadkov ob cestah, zato jih poziva, naj si za doma poizvedene odpadke zagotovijo zadosti velike zabojnike.

Občinski svetniki so potrdili tudi nove cene storitev odvajanja in čiščenja odpadne komunalne vode ter storitev, povezanih z greznicami in malimi komunalnimi čistilnimi napravami. »Občine Kranj, Naklo in Šenčur so podpisale medsebojni sporazum o enotni ceni čiščenja odpadnih voda, ki se izvajajo v Centralni čistilni napravi Kranj. Vsi občani imajo enotno ceno čiščenja, cene odvajanja so pa različne, ker ima vsaka občina specifično kanalsko infrastrukturo,« je svetnikom pojasnil Kocjančič. Povprečno gospodinjstvo s porabo 16 kubičnih metrov vode sedaj za odvajanje in čiščenje odpadne vode odšteje 24,60 evra na mesec, po novem bodo položnice zaradi poračuna 4,43 evra nižje. Cene storitev, povezanih z greznicami, ostajajo nespremenjene. V gospodinjstvu s porabo 16 kubičnih metrov vode bodo še naprej 14,12 evra na mesec.