V sodelovnem centru Lokomotiva v Škofji Loki so se mladi iskalci zaposlitve srečali tudi s škofjeloškim županom Miho Ješetom.

Na »zmenkih« z delodajalci

Karierni bus Zavoda Nefiks je v torek mlade iskalce prve zaposlitve pripeljal tudi na Gorenjsko, kjer so obiskali Gorenjsko banko in podjetje Lotrič Meroslovje.

Škofja Loka – Karierni bus, s katerim so v tem tednu mladi obiskovali najboljše delodajalce v petih slovenskih regijah, predstavlja zaključek projekta Nefiks zaposlitvene rešitve, s katerim mladim od leta 2016 pomagajo pri vstopanju na trg dela. V teh dveh letih se je v projekt vključilo več kot tristo mladih, ki so jih povezali z več kot sto delodajalci. Na Gorenjskem je deset udeležencev kariernega busa v torek obiskalo Gorenjsko banko in podjetje Lotrič Meroslovje, kjer so se lahko udeležili hitrih kariernih »zmenkov« s potencialnimi delodajalci, ki so predstavljali simulacijo zaposlitvenih razgovorov, je razložila Hana Cirman iz Zavoda Nefiks. V sodelovnem centru Lokomotiva v Škofji Loki so se srečali tudi s škofjeloškim županom Miho Ješetom.

V Zavodu Nefiks sicer opažajo, da se je v zadnjih dveh letih trg dela začel odpirati – in sploh v gorenjski regiji se je nanje za pomoč pri navezovanju stikov z delodajalci obrnilo zelo malo mladih. Ob tem pa opozarjajo, da še vedno obstajajo ciljne skupine, ki ne dobijo svoje priložnosti, to so predvsem mlade izobražene ženske družboslovne smeri. Zato so na župana Ješeta naslovili tudi vprašanje, kako rešiti to strukturno neskladje v regiji. Župan je opozoril, da občinske uprave nimajo neposrednega vpliva na zaposlenost, se pa trudijo z različnimi ukrepi spodbujati mlade, ki se odločijo za samostojno podjetniško pot, recimo prek sofinanciranja najemnin v starem mestnem jedru ali ugodnih posojil za podjetnike prek Razvojne agencije Sora. »Če si vztrajen in delaš dobro, moraš uspeti,« je prepričan Ješe, ki je ob tem spomnil, da sam ne govori kot politik, ampak iz izkušenj pri vodenju Gorenjske predilnice, ki so ji mnogi že v času njegovega vodenja napovedovali konec, pa se je obdržala do danes. Sam zase pravi, da je menedžer na začasnem delu v politiki. Prepričan je tudi, da se s tako visoko zaposlenostjo na Škofjeloškem lahko pohvalijo tudi zaradi dobrega sodelovanja občin s podjetji in županov vseh štirih občin s tega območja med seboj. Mladim je ob koncu svetoval, naj si poiščejo delo, za katero so usposobljeni in ga bodo tudi z veseljem opravljali.