Potrebujejo več finančnega znanja

V anketi Zveze potrošnikov Slovenije se je izkazalo, da je prezadolženost pogosto posledica slabega upravljanja osebnih financ. Potrošniki bi za boljše upravljanje z njimi potrebovali več finančnega znanja.

Kranj – V Zvezi potrošnikov Slovenije so v okviru izvajanja javne službe obveščanja in izobraževanja potrošnikov izvedli med 370 potrošniki anketo o njihovih navadah pri ravnanju z denarjem. Anketa je pokazala, da skoraj polovica vprašanih odplačuje vsaj eno vrsto dolga – posojilo ali finančno obveznost, ki izvira iz limita, lizinga ali kreditne kartice. Dolgovi psihično obremenjujejo tri četrtine vprašanih (38 odstotkov te obremenitve občuti občasno, 26 odstotkov pogosto in dobrih deset odstotkov ves čas), posledica tega pa je stres, še zlasti pri tistih, ki zamujajo s plačili. S plačili občasno zamuja 17 odstotkov vprašanih, pogosto pa dobra dva odstotka. Kar 12 odstotkov vprašanih zaradi zadolženosti občasno ne zmore plačevati izdatkov za osnovne življenjske potrebščine, dober odstotek pa ima s tem redne težave.

V anketi se je pokazalo, da bi potrošniki potrebovali več finančnega znanja, ki pa ga ne cenijo. Na vprašanje, ali bi raje imeli več denarja ali znali bolje ravnati z njim, je sedemdeset odstotkov vprašanih izbralo več denarja. Posledica tega je napačno, tudi tvegano ravnanje, zaradi katerega se v preveliki zadolženosti znajdejo tudi posamezniki z visokimi prihodki. Tako bi se, sodeč po rezultatih ankete, skoraj petina vprašanih pri najemu posojila odločila za tvegan, višji obrok posojila že zgolj na podlagi predvidevanj o boljši plači v prihodnosti. V zvezi potrošnikov poudarjajo, da je za finančno varnost posameznika ali družine zelo pomembno, da si znajo postaviti finančne cilje, pri tem pa ugotavljajo, da si takšne cilje pogosteje postavljajo tisti, ki dolgov nimajo oziroma ne zamujajo z njihovim odplačevanjem.