Med dvaindvajsetimi objekti, ki jih bodo energetsko prenovili, je tudi stavba Prešernovega gledališča v Kranju, kjer bodo posegi še posebno zahtevni. / Foto: Tina Dokl

Energetska sanacija občinskih stavb

Minuli torek je Mestna občina Kranj s konzorcijem podjetij Petrol, Gorenjske elektrarne in Domplan sklenila javno-zasebno partnerstvo pri energetski sanaciji in energetskem upravljanju dvaindvajsetih objektov, ki so v lasti občine.

Kranj – Kot je v uvodnem nagovoru zbranim ob slovesnem podpisu povedal kranjski župan Boštjan Trilar, je podpis pogodbe za občino zelo pomemben.

»Prek javno-zasebnega partnerstva smo zbrali 6,2 milijona evrov, s čimer bomo prenovili 22 stavb v občinski lasti, to je šole, vrtce, Prešernovo gledališče Kranj in kranjski bazen. To pomeni, da nam zelo dobro uspeva poleg sredstev proračuna pridobiti tudi dodatna sredstva v obliki evropskih sredstev, državnih investicij, koncesij energetskega podjetništva. Uporabniki teh stavb bodo dobili boljše okolje, boljšo kakovost zgradb, prihranimo pa tudi pri okolju, ker bo manj škodljivih izpustov. Tu je tudi finančni prihranek okoli štiristo tisoč evrov letno, ki jih bomo po izteku pogodbe lahko uporabili za druge investicije,« je poudaril župan Boštjan Trilar in dodal, da bodo večino sanacij začeli izvajati že letos, nekaj celo že naslednji mesec, le dve bosta počakali do drugega leta.

Član uprave družbe Petrol Rok Vodnik je povedal, da so zelo veseli podpisa pogodbe v Kranju, saj imajo dobre izkušnje sodelovanja z Mestno občino Kranj. Kranjska občina je bila namreč leta 2001 pionirka na področju energetskega pogodbeništva v Sloveniji. Tedaj je s Petrolom sklenila 15-letno koncesijsko pogodbo, ki je prinesla še višje prihranke od obljubljenih. Na devetih objektih so v 15 letih prihranili toplote za kar triletno ogrevanje. Posebno veliki prihranki so bili zlasti pri ogrevanju olimpijskega bazena.

S sodelovanjem pri projektu je bil zadovoljen tudi direktor Gorenjskih elektrarn Aleš Ažman. »Projekt energetskega pogodbeništva za Gorenjske elektrarne predstavlja nadaljevanje strategije podjetja, v okviru katere želimo razširiti svoje delovanje izven okvirov proizvodnje energije. Končnim uporabnikom želimo z njihovim znanjem ponuditi tudi koristi, ki se izrazijo v obliki nižjih stroškov za energijo,« je povedal Ažman.

»Energetika postaja čedalje pomembnejša dejavnost, s katero se ukvarjamo. Za sodelovanje v tem projektu smo se odločili, ker ga ocenjujemo kot dobrega za lokalno skupnost, za okolje in našo družbo, za katero pomeni poslovno priložnost,« je poudarila direktorica družbe Domplan Kranj Vera Zevnik in dodala, da bo zanje prav gotovo največji izziv prenova Prešernovega gledališča, ki je pod spomeniškim varstvom, zato bodo posegi še posebno zahtevni.

Objekti, ki jih bodo celovito energetsko sanirali, so: Občinska stavba Kranj, Prešernovo gledališče Kranj, OŠ France Prešeren – POŠ Kokrica, OŠ Helene Puhar, OŠ Jakoba Aljaža s športno dvorano, OŠ Matije Čopa, OŠ Simona Jenka – PŠ Trstenik, OŠ Staneta Žagarja, VVZ Janina, VVZ Najdihojca. Objekti, ki se bodo delno energetsko sanirali, so: OŠ Orehek, OŠ Simona Jenka – Primskovo, VVZ Mojca, VVZ Živ Žav, ZZŠK Pokriti olimpijski bazen, OŠ Stražišče – PŠ Žabnica. Energetsko upravljanje bodo uvedli v Mestni knjižnici Kranj, Gradu Khislstein, OŠ Predoslje, OŠ Simona Jenka – PŠ Goriče, OŠ Mavčiče in OŠ Stražišče – PŠ Besnica. Skupna ogrevana površina objektov, ki so zajeti v projektu, je več kot 68 tisoč kvadratnih metrov.