Ingemar Stenmark in Bojan Križaj na včerajšnjem odprtju Alpskega smučarskega muzeja Elan v Begunjah / Foto: Gorazd Kavčič

Elan odprl Alpski smučarski muzej

V Elanu v Begunjah so včeraj ob prisotnosti smučarskih legend Ingemarja Stenmarka in Bojana Križaja odprli Alpski smučarski muzej.

Begunje – »Svoje prve Elanove smuči sem dobil kot 13-letni fant na smučarskem kampu. Spominjam se, kako sem bil srečen, da sem kar tri pare dobil brezplačno ...« S temi besedami je najboljši smučar vseh časov Ingemar Stenmark obudil spomin na svoje prve »elanke« na včerajšnjem odprtju Alpskega smučarskega muzeja Elan, ki so ga uredili v sklopu tovarne v Begunjah. V muzeju so na ogled tudi originalne Stenmarkove smuči, tudi tiste prve, s katerimi je leta 1976 osvojil svojo prvo zmago v svetovnem pokalu. Stenmark je ob odprtju muzeja znova segel v roke svojemu nekdanjemu večnemu tekmecu Bojanu Križaju, ki je prav tako pisal zgodovino Elanovih smuči.

Ideja, da bi uredili muzej, je po besedah glavnega izvršnega direktorja Elana Jeffreyja Tirmana zorela dalj časa. »Ko sem prišel v Elan, sem hitro ugotovil, kaj Elan pomeni za Slovence. Pomislil sem, da bi bilo lepo, da bi to ponosno zgodovino pokazali vsemu svetu,« je dejal Tirman. Kot je dodal, je Elan tako sploh prvi izdelovalec smuči, ki se lahko pohvali s svojim muzejem in na enem mestu predstavlja svojo bogato zgodovino, tradicijo in inovativnost.

V muzeju, ki se razteza na skoraj dvesto kvadratnih metrih, predstavljajo zgodbo bogate Elanove zgodovine, ki se je začela pred več kot sedmimi desetletji. Leta 1945 je Rudi Finžgar na Zgoši ustanovil obrtno zadrugo Elan, v njej pa je začel izdelovati smuči in telovadno opremo. Na ogled so številne smuči, od prvih lesenih, ki jih je zase izdelal Rudi Finžgar, ki je bil tudi uspešen smučarski skakalec, do najsodobnejših. Prav tako so na ogled nekateri prvi stroji, s katerimi so izdelovali smuči, obiskovalci pa si lahko celo sami »izdelajo« smučko, se poskusijo v različnih smučarskih tehnikah, si ogledajo legendarne posnetke zmagovalcev na Elanovih smučeh ...

V muzejsko razstavo je avtor Tomaž Šlibar vključil tudi druge Elanove izdelke, denimo zanimive kose telovadnega orodja, plovil in celo teniške loparje ... Pridobili pa so celo sedeže s sedežnic na Voglu in Krvavcu.

Prihodnji teden v Elanu vabijo na dneve odprtih vrat muzeja, med 25. in 30. junijem bodo obiskovalce brezplačno popeljali skozi desetletja Elanove zgodovine.