Župan Ciril Kozjek in slaščičarka Nataša Mohar sta razrezala krompirjevo torto – kraljevo torto šenčurjanko – in jo razdelila obiskovalcem. / Foto: Tina Dokl

Proslavili s krompirjevo torto

V Šenčurju so z dvodnevno prireditvijo proslavili deseto obletnico postavitve spomenika cesarici Mariji Tereziji in krompirju. Kot se za rojstni dan spodobi, so razrezali tudi krompirjevo torto.

Šenčur – Maja 2008 je Društvo za priznanje praženega krompirja kot samostojne jedi ob sodelovanju občine v Šenčurju odkrilo spomenik krompirju. Izdelal ga je kipar Janez Pirnat, ki je pod paviljon posadil kip cesarice Marije Terezije s krompirjem v rokah, kajti v času svoje vladavine v 18. stoletju je z dekretom odredila obvezno sajenje krompirja, ki je pripomogel k izkoreninjanju lakote na Slovenskem. V Šenčurju je postavljen zato, ker je tu največ pridelovalcev krompirja in ker so včasih v Šenčurju imeli tudi inštitut za krompir, kjer so gojili svoje sorte. Na vse to so nas znova spomnili na etnološko-kulturni prireditvi ob deseti obletnici postavitve spomenika sredi Šenčurja. Na njej so nastopili Komorni zbor Šenčur, Folklorna skupina Knofki iz Podružnične šole Olševek, Folklorno društvo Šenčur, Šenčurski fantje, ki gojijo ljudsko petje v Hiši čez cesto na Miljah, in povezovalec Sašo Gašperlin.

»Vesel sem, da oživlja praznik krompirja, ki je pred leti na veličastne povorke privabljal množice obiskovalcev in upam, da se bodo ta dogajanja nadaljevala,« je ob prazniku, ki so ga poimenovali Krompirjevo 2018, dejal župan Ciril Kozjek. Pred desetletjem, ko je bil podžupan, je sodeloval pri uresničitvi zamisli o spomeniku, ki ga je sicer postavilo (in financiralo) Društvo za priznanje praženega krompirja kot samostojne jedi. Letos so njegovim članom želeli izročiti posebna priznanja, a se dogodka zaradi lanskega nesporazuma niso udeležili. Podelili pa so jih drugim zaslužnim za spomenik: Janezu Sušniku, takratnemu županu Mirku Kozelju in zdajšnjemu Cirilu Kozjeku. Slovesnost so zaokrožili s torto. Ne kakršno koli, krompirjevo. Zamisel o novi sladici se je porodila Milanu Sušniku, nadgradila in izvedla pa jo je slaščičarka Nataša Mohar Mustafa, domačinka, ki vodi slaščičarstvo Kraljevi mignon. Recepta sicer ni izdala, le sestavine, med katerimi so krompir, pira in ajda, za nadev pa krema iz hrušk, smetane in skute domačega ponudnika. Krompirju so v Šenčurju seveda namenili tudi vse sobotno dogajanje, in sicer krompirjev trg, kmečke igre, nastop domačih godcev in folkloristov (z uprizoritvijo cesaričinega dekreta o sajenju krompirja), skeče, tekmovanje v praženju krompirja in okušanje te domače jedi, ustvarjalne delavnice, jahanje, vožnjo s kočijo in seveda veselico.