Okrepitev na področju zadružništva

V podjetju M Sora so preteklo leto končali s skoraj devetsto tisoč evri dobička. V vseh poslovnih enotah je bilo poslovanje solidno, rezultati so se začeli izboljševati tudi na področju trgovine.

Odkup mleka so lani oktobra povečali za polovico. Na leto zdaj odkupijo več kot sedem milijonov litrov mleka.

Žiri – Na redni skupščini družbe M Sora v torek so delničarje seznanili tudi z letnim poročilom za preteklo leto. Po besedah direktorja družbe Aleša Dolenca so bili tudi lani zadovoljni s poslovanjem, saj so se trendi začeli obračati navzgor tudi na področju maloprodaje, kjer so imeli v preteklosti največ težav. A obsežna vlaganja v prenovo prodajaln in pridobitev novega franšiznega partnerja se se že obrestovala in rezultati se izboljšujejo tudi na tem področju. Lani so tako v podjetju ustvarili skoraj devetsto tisoč evrov čistega dobička. Skupaj s 3,8 milijona evrov prenesenega dobička je bilančni dobiček družbe na zadnji dan preteklega leta znašal 4,7 milijona evrov. Za izplačilo dividend delničarjem so namenili dobrih sto tisoč evrov oziroma 18 evrov bruto na delnico, preostanek bilančnega dobička je ostal nerazporejen.

»Pri razdeljevanju dobička ostajamo zmerni. Lastniki so seveda v primeru uspešnega poslovanja vsekakor upravičeni do dividend, a kljub temu skrbimo, da dobiček usmerjamo predvsem v nadaljnji razvoj družbe,« je pojasnil Dolenc. Lani so tako končali dva milijona evrov vredno naložbo v nove proizvodne prostore enote Mizarstvo, s čimer so pridobili dodatnih dva tisoč kvadratnih metrov prostorov, razširili so tudi proizvodno linijo v starejšem delu. Investicija v nove prostore je bila vredna okrog 1,4 milijona evrov, posodobitve v starejšem delu in novi stroji pa še šeststo tisoč evrov. Dolenc je zelo zadovoljen tudi s poslovanjem njihove enote Norica, prek katere skrbijo za distribucijo materialov za proizvodnjo oken in vrat drugim proizvajalcem, kjer jim je uspelo povečati promet s pridobitvijo novih dejavnosti in novih kupcev. V hčerinskih podjetjih na Kosovem in v Albaniji so imeli kar dvajsetodstotno rast prometa, letos so dejavnost razširili še na podjetje v Makedoniji.

Močni so postali tudi na področju zadružne dejavnosti. »Zaradi propada zadruge Krpan iz Cerknice smo pridobili ogromno proizvajalcev mleka s širšega območja okrog Vrhnike in Logatca ter tako lani oktobra odkup mleka povečali za polovico. S tem smo postali resni igralec na področju odkupa mleka,« je razložil Dolenc in dodal, da na leto zdaj odkupijo več kot sedem milijonov litrov mleka. »S tem smo vzpostavili močno in stabilno mlečno progo, ki zagotavlja varnost našim članom.« V podjetju veliko pozornosti namenjajo tudi krepitvi notranjega lastništva. V lastništvu podjetja ta čas po Dolenčevih besedah sodeluje krepko prek sto delničarjev, saj jim je letos na podlagi sklepa o prodaji lastnih delnic, ki so ga sprejeli lani, uspelo še razširiti krog delničarjev med člani zadruge. »Želim si, da bi se ljudje zavedali, kako pomembno je ohraniti notranje lastništvo,« je ob tem poudaril Dolenc. Prepričani so namreč, da so podjetja z notranjim lastništvom bolj dolgoročno in trajnostno naravnana ter bolj povezana z okoljem, obenem pa manj občutljiva na krize. V napovedih za letos je Dolenc sicer zelo previden, a kot kaže, se znova lahko nadejajo uspešnega poslovanja in vsaj petodstotne rasti prometa.