Arhitekt Robert Potokar je v Vratih povedal, v čem je posebnost javnosti manj znane Aljaževe kapele.

Po poti Vurnikove zapuščine

Častilci arhitekta Ivana Vurnika in žene slikarke Helene Kottler Vurnik so v soboto opravili prvi del potovanja v kraje, kjer sta ustvarjala znamenita Radovljičana.

Radovljica – Drugi del bo prišel na vrsto sredi septembra. Popotnike je namreč v soboto zapustila sreča. Kar dvakrat se je pokvaril avtobus. Prvič v klancu na Livek nad Kobaridom in drugič na pol poti med Mostom na Soči in Idrijo. Slabe volje ni bilo, popotniki pa so imeli dvakrat tudi srečo: avtobus je omagal pred gostilno ob slikoviti reki Idrijci, kjer je bilo čakanje prijetneje, »rešilni« avtobus pa je prišel do nas še pred nočjo …

Prva postaja letošnjega potovanja k stvaritvam zakoncev Vurnik je bila dolina Vrata pod Triglavom, kjer stoji streljaj od planinskega doma Aljaževa kapelica svetih Cirila in Metoda. Postavljena je bila leta 1927, načrte zanjo pa je narisal Ivan Vurnik, dober prijatelj »triglavskega župnika«, narodnjaka Jakoba Aljaža. Kapela spominja na rimski Panteon. Arhitekt in profesor Robert Potokar, ki nas je skupaj z Barbaro Viki Šubic in Špelo Kuhar s Centra arhitekture Slovenije vodil po Vurnikovi poti, je povedal, da je oltar v obliki skrinjaste omare poslikala Helena Kottler Vurnik. Po vožnji preko Vršiča skozi Trento, Bovec in Idrsko pri Kobaridu smo se povzpeli na Livek, v prijazno vasico na pobočju Kolovrata. Polovica je v opoldanski vročini peš krenila še skoraj dvesto metrov višje na ravan, imenovano Nebesa, kjer sta zakonca Katja in Bojan Roš zgradila edinstveno počitniško naselje štirih hiš z neverjetnim pogledom na okoliške hribe in Sočo v dolini. Projektiral ga je domačin arhitekt Rok Klanjšček in zanj še isto leto prejel nagrado zlata ptica. V Nebesih smo se srečali s sodobnejšo arhitekturo, kar je tudi eden od namenov vsakoletnih Vurnikovih potovanj.

Obisk Tolmina, cerkve na Javorci, Kržišnikovega vrta v Žireh, ki ga je uredila Vurnikova študentka Juta Krulc, ter osrednjega dela Škofje Loke, ki je urejen po načrtih Roberta Potokarja, pa bodo postaje septembrskega drugega dela Vurnikove poti.