Marko Arnež je predstavil tri govornike na prvem druženju s Prešernovimi nagrajenci: Marka Pogačnika, dr. Miklavža Komelja in Iztoka Geistra. / Foto: Igor Kavčič

OHO in Tretja umetnost

Predstavitvi faksimila knjige OHO je v Galeriji Prešernovih nagrajencev sledil pesniški večer Iztoka Geistra. Danes odprtje razstave Tretja umetnost akademskega kiparja Marka Pogačnika.

Kranj – Letošnje poletje se bodo Kranjčani drugič družili s Prešernovimi nagrajenci. Poletje kulture se je začelo v ponedeljek, ko so se v atriju Galerije Prešernovih nagrajencev predstavili trije dobitniki nagrad Prešernovega sklada: Marko Pogačnik, Iztok Geister in dr. Miklavž Komelj.

Najprej so predstavili faksimile nenavadne knjige OHO s pesmimi Iztoka Geistra in risbami Marka Pogačnika. Knjigo sta izdala leta 1966 v samozaložbi, faksimilu pa je priložen tudi Manifest OHO. Knjiga je sestavljena tako umetelno, da se lista v krogu do neskončnosti. Vodja galerije Marko Arnež je izdajo faksimila označil za zgodovinski dogodek.

»Leta 1965 sem razmišljal, da bi bila lahko knjiga avtonomen prostor. Ne le da nosi določena besedila, neko vsebino, ampak, da je knjiga prostor sam zase,« je povedal Marko Pogačnik. »Zame so se takrat možnosti v Kranju zapirale, nisem več mogel razstavljati, zato sem upal, da bom nastopal v mikroprostorih – in knjiga OHO je mogoče vrh teh prizadevanj.« Tako sta s kolegom ohojevcem, pesnikom Iztokom Geistrom, ustvarila knjigo, ki nima ne začetka ne konca, s čimer je literarni prostor postal bolj svoboden in je lahko razpiral mnogo različnih razsežnosti. »Za vsako knjigo sem risbe narisal na roko, ker ni bilo denarja za tisk,« v duhovitem tonu doda Pogačnik.

»OHO je zunanji naslov, neke vrste reklama, sicer pa gre za zbirko besed in risb. Tokrat sva dodala še najin manifest, ki sva ga takrat pripravila in objavila v študentski Tribuni, kjer sva v tistih letih tudi sodelovala in urednikovala. Lahko bi rekel, da se je s faksimilom po 52 letih zbudila Trnuljčica,« je povedal Iztok Geister, ki je v nadaljevanju zbranim predstavil svoj pesniški opus, od mladostniškega obdobja, ko je še objavljal v glasilu na kranjski gimnaziji v Plamenici in v študentskih letih v Perspektivah, do modernističnega obdobja in kasneje drugačnih pogledov na poezijo, ki jo je pisal v konceptualistični maniri. Seveda je prebiral pesmi iz posameznih obdobij in številnimi izdanimi zbirkami in knjigami, ki jih je začinil z duhovitimi anekdotami in današnjim pogledom na tiste čase. Naj dodamo tisto iz njegovega cikla o muhi: Premišljevanje o muhi muhi daljša življenje, premišljevanje o človeku človeku krajša življenje.« V zaključku je prebral, kot je povedal, prvo pesem, ki jo je posvetil Kranju in napisal posebej za to priložnost, z naslovom Mavrica nad Kranjem.

Danes zvečer ob 19. uri na predvečer Poletne muzejske noči sledi odprtje retrospektivne razstave Tretja umetnost akademskega kiparja Marka Pogačnika. Program se bo začel v Galeriji Prešernove hiše v Kranju in se nadaljeval v Galeriji Prešernovih nagrajencev Kranj. Umetnika bo v Galeriji Prešernove hiše predstavil Gašper Peternel, v Galeriji Prešernovih nagrajencev Kranj pa dr. Miklavž Komelj.