Alja Shaar in Ines Kočar

Šeherezada

Ena od pionirk orientalskega plesa v Sloveniji in koreografinja Alja Shaar ter novinarka in plesalka Ines Kočar sta se tokrat že sedmič lotili skupnega projekta. Povabili sta v Festivalno dvorano na Bledu v svet plesnih zgodb, ki jih pripoveduje Šeherezada.

Zgodba pripoveduje, da je bil Sultan Šahrijar besen zaradi ženske nezvestobe in je objavil, da bo vsako ženo po poročni noči dal usmrtiti. Šeherezada se je z njim poročila prostovoljno, v njem pa vsako noč z nedokončano zgodbo vzbujala radovednost, da bi ji podaril še eno noč. Po tisoč in eni noči se je Šahrijarjeva jeza polegla in Šeherezada si je z zgodbami rešila življenje ter postala kraljica.

S svojim pripovedovanjem je torej očarala sultana Šahrijarja v zgodbah 1001 noči, na tokratnem odru istoimenske orientalske plesne predstave, ki je nastala tudi v sodelovanju z Arabskim klubom v Sloveniji, pa so vlogo zaupali Ani Vojnović Zorman. Ob njenem pripovedovanju so se na odru nizale različne plesne točke: od tradicionalnih egipčanskih in drugih arabskih plesov do modernih koreografij, ki so fuzija različnih plesnih stilov. Šeherezada, Sladek poljub, Izgubljena ljubezen, Lepotica, Mala ciganka, Fatamorgana, Ali Baba in štirideset razbojnikov, Pozdrav iz Ria, Plesalke, Visok in postaven so bile plesne točke prvega dela predstave; v drugem pa so sledile še Arabska noč, Čokolada, Čarobna ptica, Pri izviru, Kraljevi ples, Lepa sultanova hči, Pravljica o gusarju Sinbadu, Bojevnica, Naj te ljubim, Očem skrito; v Haremskem plesu pa so se v ritmu orienta na odru zazibali vsi nastopajoči.

V Šeherezadi je nastopilo več kot šestdeset ljubiteljic (kot ga radi enostavno imenujemo) trebušnega plesa in en plesalec zelo različnih generacij, ki prihajajo iz Gorenjske in Ljubljane in tudi iz kakšne druge države, kot gostje pa poleg plesalk Alje Shaar in Ines Kočar tudi Plesna skupina Haifa in plesalke Mateje Pevec. Ponovitev predstave načrtujejo naslednji teden v Ljubljani.

Šeherezada je bila v blejski Festivalni dvorani deležna glasnega aplavza, kakšen gledalec pa je nastopajočim namenil vzklik navdušenja ali kratek aplavz že med samimi plesnimi točkami.

Danes zvečer pa bo Bohinjska Bistrica gostila tretji Mednarodni folklorni festival v Bohinju. Mimohod skupin načrtujejo ob 19. uri od središča kraja do Kulturnega doma Joža Ažmana, kjer bo ob 20. uri sledil tekmovalni večer.