Lastniško »prerivanje« v banki traja že predolgo

Na Gorenjskem imata sedež dve pomembni finančni ustanovi – Gorenjska banka in Lon. Banki sta si različni glede nastanka, tradicije, obsega poslovanja, a v marsičem podobni. Obe sta v novejši zgodovini bančništva prešli težko obdobje: v Gorenjski banki je stresni test pokazal 328 milijonov evrov možnega kapitalskega primanjkljaja, v Lonu so le z veliko težavo odpravili dvojno vrsto delnic – prednostne in navadne – in si olajšali dokapitalizacije za zagotavljanje kapitalske ustreznosti. V obeh bankah so jim dokapitalizacije prinesle tudi strateške vlagatelje: v Gorenjsko banko je vstopila srbska AIK Banka, ki zdaj lastniško obvladuje že tretjino banke, v Lonu je ob nedavno končani dokapitalizaciji v lastniško strukturo s 16-odstotnim deležem vstopil irski sklad Kylin Primer Fund. Za obe banki je značilna lastniška nestabilnost, v obeh poteka tekma za lastniške deleže in vpliv na poslovanje.

Še posebej je to izrazito v Gorenjski banki, kjer je izvirni greh sedanjih težav (nekdaj kranjska) Sava, ki je lastniško obvladovala skoraj pol banke, a je v času gospodarske in finančne krize zašla v stisko, med katero je regulator, Banka Slovenije, ugotovil, da tako nestabilna družba ne more biti najpomembnejša lastnica banke. Najprej ji je naložil prodajo deleža v banki, nato ji odvzel še glasovalne pravice. Sava odtlej že nekaj časa prodaja bančne delnice, srbska AIK Banka bi jih rada kupila, a za to nima vseh dovoljenj, zdaj ji manjka še dovoljenje Banke Slovenije oziroma Evropske centralne banke.

V takšnih okoliščinah lastniške nestabilnosti se je »vnela« tudi tekma za prevladujoč vpliv v nadzornem svetu banke in posledično na poslovanje banke. Kdo bo imenoval tri nove nadzornike – AIK Banka ali kupci Savinih bančnih delnic, ki naj bi jih Sava brez glasovalnih pravic prodala kar svojim upnikom z glasovalnimi pravicami?! Vse bo odvisno od tega, kdo bo v tej nenavadni poslovni tekmi hitrejši, spretnejši, boj premeten ... Seveda je pomembno, kdo bo na koncu zmagal, a to bo vendarle zmaga z grenkim priokusom, ki škodi ugledu banke in verjetno vpliva tudi na zaupanje komitentov in na poslovanje. Lastniška stabilnost je namreč zelo pomembna, za finančne ustanove, ki imajo opravka z denarjem, še posebej. Denar je namreč plaha ptica ... Lastniško »prerivanje« v Gorenjski banki pa traja že predolgo. Izkušnje iz poslovnega sveta kažejo, da lastniška nestabilnost lahko hitro privede tudi do poslovne nestabilnosti. Tega si nihče ne želi, še najmanj komitenti banke.