Stavba avditorija v glavnem mestu spominja na sydneyjsko opero.

Otok večne pomladi

Tenerife (1)

Pričakujemo razglednico in ubeseditev lepih spominov s potovanja, so mi ob darilu za okrogli jubilej naložili sodelavci. Razglednic ne pišem, ubeseditev vtisov pa sledi na moj običajni način. Ni šlo za kako eksotično potovanje, zgolj za obisk enega od Kanarskih otokov, Tenerifa. Ta španski otok ob zahodni obali Afrike letno obišče okoli pet milijonov turistov, lani ga je po zaslugi napetih dogajanj v mediteranskih državah kar osem milijonov, nam je povedal eden od lokalnih turističnih delavcev. Med obiskovalci je tudi veliko Slovencev, nekateri imajo podobno kot še drugi Srednjeevropejci tu svoja počitniška stanovanja. V enem takih apartmajev v turističnem naselju Playa de las Americas na južnem delu otoka sva se naselila tudi midva. Ker gre za pretežno hotelsko naselje, ki razen plaž, restavracij in lokalov ne ponuja kaj posebnega, je bilo mestece najino izhodišče za obisk drugih zanimivejših krajev.

Turisti obiskujejo Tenerife vse leto, saj tu vladajo konstantne pomladne temperature, ob koncu aprila so bile že kar poletne, tja do 26 stopinj. Vsako jutro sva se zaskrbljena ozirala proti zahodu otoka, kjer se je zadrževala oblačnost, dokler nisva v naslednjih dneh, ko sva obiskala tudi te predele otočka, doumela, da se na višini okoli tisoč metrov zaradi vplivov z Atlantika pogosto zadržuje oblačna zavesa. Zahvaljujoč temu sta sever in zahod otoka bolj zelena in bogatejša z vegetacijo. Po vsem otoku videvaš plantaže banan, ki jih gojijo v rastlinjakih, z vseh strani, tudi z vrha, zaščitenih pred morebitnimi škodljivimi vplivi. Ob obisku prodajaln s sadjem vidiš, da je skoraj vse pridelano doma. Cene so zmerne, podobne našim. Tudi v restavracijah, kamor te med sprehodom po promenadi ves čas vabijo vsiljivi »animatorji«, lahko ješ za malo denarja. Za osem evrov si že dobil okusno večerjo, zraven pa povsem spodobno pivo za en sam evro. Če si si ga želel privoščiti v irski restavraciji ob ogledu tekme lige prvakov, je bilo kajpak petkrat dražje.

Kaj je vredno obiskati na otoku? Vzhodno obalo s slikovitimi mesteci, med katerimi je tudi romarska Candelaria; glavno mesto Santa Cruz de Tenerife; zlato plažo Playa de las Teresitas s saharskim peskom; univerzitetno mesto Laguna; piramide Güimar; narodni park Teide z ognjenikom na nadmorski višini 3718 metrov, kamor te skoraj tik pod vrh potegne gondola; zeleni zahod otoka z nekdanjim glavnim mestom Puerto de la Cruz, znamenitim parkom Loro s 350 vrstami papig in bogatim živalskim kraljestvom vse do goril in ork, botaničnim vrtom, skrivnostnimi soteskami in gigantskimi pečinami; zgodovinska mesteca, kot je Orotava, pa seveda plaže – od zlatih do povsem črnih. O najinem jagodnem izboru pa prihodnjič.