Gorenjske ekipe prve pomoči so po oceni ocenjevalcev v Križah prikazale dobro usposobljenost. / Foto: Simon Šubic

V prvi pomoči »zmagali« taborniki

Ekipa Zveze tabornikov Občine Kranj I bo gorenjski predstavnik na letošnjem državnem preverjanju usposobljenosti ekip prve pomoči.

Križe – Na letošnjem regijskem preverjanju usposobljenosti ekip prve pomoči Rdečega križa in Civilne zaščite, ki je v soboto potekalo ob Osnovni šoli Križe, se je najbolje odrezala ekipa Zveze tabornikov Občine Kranj I, ki bo tako jeseni gorenjsko regijo zastopala tudi na državnem preverjanju v Postojni. Za njo sta se med skupno dvanajstimi sodelujočimi ekipami uvrstili ekipi območnega združenja Rdečega križa Škofja Loka in Gasilske zveze Jesenice.

»Ekipe prve pomoči, ki so sodelovale na letošnjem regijskem preverjanju, so pokazale, da imajo ogromno znanja, da znajo pravilno reagirati v različnih nesrečah. Z njihovo pripravljenostjo in opremljenostjo smo lahko zadovoljni,« je povedala Biljana Djaković, vodja ocenjevalcev. V Križah so sodelujoče ekipe prve pomoči svojo usposobljenost predstavile v štirih namišljenih nesrečah – v primeru potresa in delovne nesreče, dve nesreči pa sta se »zgodili« pri vsakdanjih aktivnostih.

Na gorenjskih preverjanjih usposobljenosti iz prve pomoči morajo ekipe v zadnjih letih uporabljati tudi radijske postaje. Peter Rotar iz štaba Civilne zaščite Občine Tržič je povedal, da se na ta način ekipe poučijo o delovanju radijskih postaj, kar jim bo prišlo prav v primeru pravih nesreč. Posamezna območna združenja Rdečega križa po Gorenjskem zato v zadnjih letih že postopoma opremljajo tudi z radijskimi postajami, tržiški Rdeči križ je dve postaji prejel lani. »Glede na danes videno, lahko ugotovimo, da so ekipe vse bolj vešče uporabe radijskih postaj, bi pa vseeno potrebovale še kakšno dodatno vajo,« je ocenil Rotar.

Gorenjskim ekipam prve pomoči so v Križah pre­dstavili tudi delovanje in opremljenost gasilskih enot (Gasilske zveze Tržič) in regijske ekipe za reševanje na in iz vode, je pojasnil vodja kranjske izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje Robert Skrinjar. »Na regijsko ekipo za reševanje na in iz vode smo precej ponosni. Šteje štirinajst članov, od tega devet potapljačev. Po normativih bi bilo dovolj že šest članov, a mi jih imamo raje več, saj tako na pravih intervencijah lažje zagotovimo primerno število reševalcev,« je dodal.