Viktor Šest je mojster risbe in portreta. S serijo slik dirigenta je lani gostoval tudi v Parizu.

Obrazi izvrstnega risarja

V Galeriji Miha Maleš so na ogled dela akademskega slikarja Viktorja Šesta. V Mariboru živeči Kamničan se predstavlja s pregledno razstavo z naslovom Obrazi.

Kamnik – V Galeriji Miha Maleš so v sredo odprli pregledno razstavo del akademskega slikarja Viktorja Šesta, v Mariboru živečega Kamničana, ki se na ta način, lahko bi rekli, vrača v mesto svoje mladosti. Po diplomi na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani leta 1981 se je namreč zaposlil kot tehnični in likovni urednik pri Založbi Obzorja, od leta 1984 pa deluje kot samostojni ustvarjalec »na svobodi«. Predstavlja se tako na skupinskih kot samostojnih razstavah doma in v tujini. »V preteklosti sem v Kamniku večkrat sodeloval na skupinskih razstavah, tokrat prvič samostojno. Lepo je videti preurejeno galerijo, ki ob stalni razstavi Maleševih del ponuja tudi prostor za večje občasne razstave. Kot vidim, je galerija res zaživela, seveda pa je tudi dober občutek predstaviti se s pregledno razstavo v Kamniku,« je prve občutke ob tokratni razstavi strnil Viktor Šest.

Predstavlja se z okrog štiridesetimi deli, v največji meri olji na platnu, nekaj pa je tudi risb. Gre predvsem za slike iz avtorjeve in nekaterih zasebnih zbirk ter del iz Umetnostne galerije Maribor. »S kustosinjo Bučanovo sva se dogovorila za nekakšen presek skozi celotno moje ustvarjalno obdobje. Tako sem zbral dela, ki so reprezentativna za moje likovno delovanje. Mnoga so prvič javno razstavljena,« dodaja Viktor Šest, katerega likovni razvoj je evolucijski, saj kot sam pravi, nikoli ni korenito spreminjal svoje likovne govorice. V osemdesetih se ni pridružil sodobnim slogovnim smerem, ampak je razvil lasten prepoznavni slog.

»Vsebinsko je slikarstvo Viktorja Šesta umetnostna zgodba, ki raste iz korenin starejše likovne umetnosti – sprehodimo se lahko daleč nazaj, v obdobja, ko je upodabljanje človeškega vsakdana postalo samostojen žanr v likovni umetnosti in torej ni več služilo le kot kulisa nekemu pomembnemu prizoru, ampak je prestopilo v prvi plan. Žanrsko slikarstvo, pri katerem gre za upodabljanje običajnih, preprostih, brezimnih posameznikov, svoj vrhunec doseže v delih nizozemskih in flamskih umetnikov 17. in 18. stoletja,« je k razstavljenim delom povedala umetnostna zgodovinarska in kustosinja razstave Saša Bučan.

Šest je mojster risbe. Njegove poteze so samozavestne, saj kar čutimo hitre linije in prepričljiv, lahko bi rekli celo vehementen poteg z roko. Razstava je v treh prostorih postavljena tematsko – od portretov ostarelih generalov, Don Kihotov do kvartopirskih in družb ob biljardni mizi ter motivov z glasbeniki. Portreti so stalnica njegove motivike, zato tudi naslov razstave Obrazi. »Na generale in vse njihove medalje me včasih preveva satiričen pogled in se malo pošalim iz njih, hkrati pa delujejo nekako groteskno,« pove slikar. Njegova novejša dela so zagotovo portreti dirigenta v gibanju, s katerimi se je lani jeseni predstavil tudi na skupinski razstavi desetih slovenskih likovnih umetnikov v Parizu.

Glasbenika, ki sta pospremila odprtje razstave, saksofonist Rok Špruh in kitarist Jaka Zaletel, kot da sta stopila s katere od slik Viktorja Šesta ali obratno, slikar si je v trenutkih glasbe zagotovo že zamišljal nov motiv. »Glasba in likovna umetnost sta očitno povezani. Zelo rad imam glasbo in iz nje izluščim tudi material za svoje motive, v katerih iščem igro rok, obraza, inštrument, celotno fizionomijo podobe,« še pojasni sogovornik. Razstava bo na ogled do 20. avgusta.