Srečanja turističnih društev obvodnih krajev Slovenije in praznovanja 65 let TD Zbilje se je udeležila tudi ministrica za okolje in prostor Irena Majcen. Desno je Iztok Pipan, predsednik TD Zbilje in sveta obvodnih društev Slovenije.

Peljali bi jih v Avstrijo

Letošnje Srečanje turističnih društev obvodnih krajev Slovenije je bilo v Zbiljah. Udeležilo se ga je več kot štiristo prostovoljcev in turističnih zanesenjakov iz vse Slovenije.

Iztok Pipan: »Največji problem v Sloveniji je neustrezna zakonodaja za področje urejanja voda in turistične možnosti njihovega izkoriščanja. V sosednji Avstriji so predpisi bistveno bolj življenjski.«

Zbilje – V soboto je potekalo 23. Srečanje turističnih društev obvodnih krajev Slovenije. Drugič ga je gostilo Turistično društvo (TD) Zbilje, ki letos praznuje 65. obletnico ustanovitve, zato je bilo še posebno slovesno. Zbralo se je več kot štiristo prostovoljcev in turističnih zanesenjakov iz vse Slovenije.

Spoznali Zbilje in okolico

Aktivnosti so potekale ves dan, najbolj slovesno pa je bilo popoldan na kulturnem programu ob 65-letnici TD Zbilje, ko se je zbranim pridružila ministrica za okolje in prostor Irena Majcen. Podelila je tudi priznanja zmagovalcem tretjega natečaja Moja reka.si. Med več kot štiridesetimi prijavitelji letošnjih čistilnih akcij je končni zmagovalec Občina Žalec, ambasador natečaja za leto 2019 pa Gimnazija Krško. TD Zbilje je udeležencem srečanja predstavilo primere dobrih praks. »Letošnje srečanje je bilo drugačno v tem, da nam ministrstvo za okolje in prostor ni zagotovilo strokovnih sodelavcev, zato smo rekli, da se ne moremo pogovarjati o skupnih problemih. Zbiljci smo današnjo priložnost izkoristili za prikaz dobrih praks drugim društvom. Predstavili smo, kako se je Zbiljsko jezero očistilo pred dvajsetimi leti in kako smo rešili problem z algami – s skupno akcijo Savskih elektrarn in Občine Medvode, s katero se je kupilo plovilo za odstranjevanje vodnega rastlinja,« je povedal Iztok Pipan, predsednik TD Zbilje in tudi predsednik sveta obvodnih turističnih društev Slovenije. Dodal je, da je vesel, da so v Zbilje prišli člani kar dvajsetih turističnih društev. »Zanimivo je, da je predstavnike teh društev zelo zanimala dopolnilna dejavnost na kmetijah. Poleg dogajanja v Zbiljah smo obiskovalcem namreč ponudili tudi izlete po okolici. Največ jih je izbralo ogled kmetij. To pomeni, da turistična društva želijo svojim članom ponuditi tudi možnost dodatnega izobraževanja. Današnji dan je bil temu vsekakor namenjen. Pokazali smo tisto, kar naša občina lahko obiskovalcu ponudi.«

Leta tečejo, problematika ostaja ista

Na temo problematike društev, ki sobivajo z vodami, je Pipan povedal: »Največji problem v Sloveniji je zagotovo neustrezna zakonodaja za področje urejanja voda in turistične možnosti njihovega izkoriščanja. Zato je moja velika želja, da bi lahko novo vodstvo ministrstva za okolje in prostor in direktorat za vode odpeljal pogledat, kako imajo to urejeno v Avstriji. Tam so predpisi bistveno bolj življenjski. Realnost pa bo najbrž, da jim bomo predstavili problematiko in povedali, kaj nas teži, birokrati pa bodo vzeli tisto, kar bodo želeli slišati. To ugotavljamo že dvajset let. Na žalost se zakonodaja zelo počasi spreminja, ne glede na trud ministrice, ki je tudi prišla na naše srečanje.«

Prihodnje leto se bodo člani turističnih društev obvodnih krajev Slovenije znova srečali, in sicer v Dobrovniku.