Mentalni trening (1. del)

Če vas vprašam, kaj naredite za svoje fizično zdravje, bodo odgovori verjetno približno taki: hodim na sprehode, tečem, kolesarim, plavam, grem v fitnes, hodim v hribe, enkrat na teden grem na jogo, zdravo se prehranjujem, spim osem ur, pijem vodo in čaj, jem zelenjavo in sadje vsak dan … Pa še veliko bi lahko našteli. Verjetno tudi to, da se vsak dan oprhate, si umijete zobe, oblečete sveža oblačila. Vsak ima svojo rutino, svoj program skrbi za fizično zdravje in dobro počutje.

Kako pa vsak dan poskrbite za svojo »psiho frizuro«? Kaj naredite za mentalno, psihično in čustveno dobro počutje? Imate svojo rutino?

Prav tako kot skrbimo za fizično zdravje in dobro počutje, je nujno poskrbeti tudi za psihično zdravje in prijetno počutje.

Kako to naredimo, če tega nismo še nikoli počeli? Verjamem, da je prav vsak od nas to že naredil. Naravno, spontano. Ne da bi vedel, da to, kar je naredil, da bi se bolje počutil, spada v rubriko mentalne dinamike.

Kadar vam je težko, hudo, kaj naredite? Nekajkrat globoko vdihnete in izdihnete in vam je bolje? Se pogovorite s prijateljico ali prijateljem? Zaprete oči in si predstavljate, kako bo, ko težave minejo? Greste v svoj najljubši kotiček ali na svoje posebno mesto, svoj zapik in naredite nekaj čisto svojega, posebnega, da vam odleže in vam je bolje? Zapojete, poslušate najljubšo pesem, »odštekano« zaplešete, zavriskate? Karkoli naredite in vam pomaga, je prav. Tudi če to, kar naredite, nima imena, če je samo vaša »tehnika«. Samo da deluje.

Pomembno je, da se zavedamo, da je prav, da tako kot za fizično zdravje poskrbimo tudi za psihično dobro počutje. Saj veste, če en mesec ne greste ven, se ne gibate, mišice oslabijo, izgubite kondicijo. Prav tako je tudi s psiho. Če jo zanemarimo, če ne poskrbimo zase, izgubimo tudi psihično kondicijo. Počutimo se slabše, smo bolj črnogledi, težje se zberemo. Strah nas je, zdi se nam, da ne bomo zmogli, problemi se zdijo večji in težje rešljivi.

Včasih se nam kljub vsemu zgodi, da si sami ne moremo pomagati. Ne zmoremo, ne najdemo rešitve. Zmanjka nam moči in energije. Ne vemo, kako naprej. Takrat je koristno in prav, da si to najprej priznamo in si potem poiščemo pomoč. Poskrbimo zase! Brez razmišljanja o tem, kaj bodo drugi mislili, kaj bodo rekli sosedje. Postavimo se zase, poskrbimo zase.

Tehnik in načinov je veliko, kaj več o tem pa prihodnjič.