Mladi se zavedajo, da je prehod na trg dela težaven. / Foto: Tina Dokl

Uspešen iskalec zaposlitve ve, kaj hoče, in ima pogum

Na Fakulteti za organizacijske vede in na Srednji tehniški šoli Šolskega centra Kranj se zavedajo, da je trenutek prehoda iz izobraževalnega okolja na trg dela eden pomembnejših korakov mladih.

Kranj – Z dogodki, kot sta Karierni in Podjetniški dan, želijo odpreti vrata vsem, ki jim bodo koristni napotki delodajalcev in kariernih svetovalcev pomagali pri načrtovanju njihovih karier in jih opremili z informacijami, ki bodo ključne pri prehodu na trg dela ob zaključku študija. Kot je povedala svetovalka Kariernega centra Univerze v Mariboru Mojca Slana, je za mlade ključno, da o svoji karieri razmišljajo že mnogo prej kot takrat, ko bodo diplomirali. Ravno zato je pomembno, da se udeležujejo tovrstnih dogodkov, saj lahko na enem mestu pridobijo ogromno pomembnih informacij, ki jim bodo koristile na njihovi poklicni poti, se srečali z različnimi delodajalci in se z njimi tudi povezali.

Karierni dan se je začel s CV kliniko, na kateri so študenti skupaj s kariernimi svetovalkami lahko pregledali svoje življenjepise in prejeli usmeritve za izboljšave. Lahko so se udeležili tudi brezplačnega psihometričnega testiranja. Na podjetniškem dnevu pa so najprej podelili nagrade najzaslužnejšim dijakom zaključnega letnika in naslednikom predali ključ, si ogledali sejem zaključnih nalog in projektov STŠ za delodajalce ter bili prisotni na predstavitvi projektnih tednov, kjer so jim pokazali proces nastajanja spletne strani in projektne dokumentacije, programiranje robota Otto, priklop trifaznega asinhronskega motorja s tipkami, tekmovalno podmornico in modeliranje NN-omrežja.

V sklopu delavnic na temo osebne predstavitve, vpliva družbenih omrežij na zaposljivost mladih in priprave na zaposlitvene razgovore so se predstavili različni delodajalci in rekrutor zaposlitvene agencije. Regionalna razvojna agencija Gorenjske BSC Kranj je predstavila projekt Erasmus za mlade podjetnike, ki omogoča izmenjavo izkušenj med novimi in izkušenimi podjetniki, Nacionalni projektni partner CenterKontura je poskrbel za predstavitev projekta Razvoj in izvajanje prehoda mladih s posebnimi potrebami na trg dela, srednješolcem so v okviru mednarodnega projekta CroCooS predstavili protokol za pomoč dijakom v stiski. Tako študenti kot tudi dijaki so se udeležili predavanja Uspešno iskanje zaposlitve za mlade, ki ga je izvedel Gorazd Prah, karierni svetovalec in zaposlitveni trener. Mladim je povedal, da se uspešen iskalec zaposlitve razlikuje od »čakalca« v treh stvareh: ve, kaj hoče; prepozna probleme delodajalca in ima pogum, da mu svoje rešitve predstavi v obliki njegovih, ne svojih koristi.