Odstavitev kamniškega župana Ferdinanda Novaka

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (149)

Posestnik in politik ter tudi kamniški župan Ferdinand (Nande) Novak je bil eden uspešnejših županov. Rodil se je 30. maja leta 1892 na Vrhpoljah pri Kamniku, ostal pa je tudi znan po odstavitvi, ker se ni pokoril kraljevi diktaturi. Leta 1932 je bil razrešen s funkcije župana, potem ko je zavrnil kandidaturo za poslanca kamniškega okraja na listi generala Živkovića.

Novak je bil leta 1920 izvoljen za župana v Nevljah, največjem naselju v Občini Kamnik, ki je znano predvsem po tem, da so leta 1938 v njegovi okolici našli okostje mamuta. Politično je pripadal taboru dr. Antona Korošca. Leta 1927 je bil izvoljen tudi za predsednika Županske zveze in to funkcijo opravljal do leta 1932, ko je bila zveza razpuščena. Kot predsednik zveze je namreč leta 1930 v dvorani Union v Ljubljani ob sprejemu predsednika jugoslovanske vlade generala Petra Živkovića poudaril, da ljudstvo ni tako zadovoljno z novimi oblastmi, kot kažejo veličastni sprejemi, ter da se patriotizem ne sme meriti po vdanostnih izjavah in hvalnicah, ampak po delu na prosvetnem, socialnem in gospodarskem polju. S tem je povzročil v politiki veliko ogorčenje. Prišel je v navzkrižje z režimom, tako da so mu celo zaprli gostilno.

Leta 1933 so Novaka poslali za dva meseca v konfinacijo (prisilno bivanje) v Maribor, vendar je bil vseeno izvoljen kot župan občine Kamnik – okolica. Proti njemu so uvedli še proces po zakonu o zaščiti države. Oblasti so nato občino Kamnik – okolica razdelile, vendar je bil spet izvoljen za župana novoustanovljene neveljske občine. Po atentatu na kralja Aleksandra in spremembi režima v Beogradu je politični pritisk popustil. Decembra 1936 je postal predsednik obnovljene Županske zveze. Na občinskih volitvah decembra 1937 je bil izvoljen za kamniškega župana. Občina Kamnik se je povečala in vključila tudi več sosednjih naselij. Na skupščinskih volitvah 11. decembra 1938 je bil na listi JRZ  izvoljen v jugoslovansko skupščino. Januarja 1939 je bil imenovan še za svetnika Dravske banovine za občino Kamnik.

Kot župan je že januarja 1938 dosegel, da je kraljeva banska uprava začela regulirati potok Nevljico. Projekt je finančno podprla tudi Občina Kamnik. Ko so začeli izkopavati jamo za temelje novega betonskega mostu, so delavci naleteli na »lesene štore«, ki so delo ovirali. Novak je v potemneli gmoti prepoznal strukturo mamutove kosti.

Po nemški okupaciji je Novaka na mestu kamniškega župana nasledil baron Herman Rehbach. Po koncu druge svetovne vojne je Ferdinand Novak verjetno nekaj časa preživel v tujini, tudi v ZDA. Kasneje se je vrnil na Vrhpolje pri Kamniku, kjer je leta 1973 umrl.

Zanimivi Gorenjci tedna in dogodki iz dežele Kranjske:

V Ribnici se je 29. 5. 1863 rodil slovenski politik in pravnik Ivan Šušteršič. Njegova mati Marija je bila Jalnova iz Kranja. (Jakob Jalen je bil v letih 1857–1861 kranjski župan).

V Dolenčicah v bližini Poljan nad Škofjo Loko se je 30. 5. 1862 rodil slovenski slikar Anton Ažbe, ki je imel v Münchnu svojo svetovno priznano slikarsko šolo.

V Železnikih se je 31. 5. 1895 rodil sindikalni aktivist Srečko Žumer. V letih 1927–1941 bil predsednik načelstva Jugoslovanske strokovne zveze.

V Kapli vasi (danes Komenda) se je 1. 6. 1885 rodil kulturni delavec, politik, poslanec in komendski župan Janez (Ivan) Štrcin.