Del zaposlenih je v torek protestiral proti nepravilnostim v Domu upokojencev Kranj. / Foto: Primož Pičulin

Napetosti v kranjskem domu

V Domu upokojencev Kranj sta hišna sindikata vsak na svoji strani – eden podpira direktorico Zvonko Hočevar, drugi, ki je v torek organiziral protestni shod, pa zahteva njen odstop.

Kranj – Člani Sindikata zdrav­stva in socialnega skrbstva v Domu upokojencev Kranj (DUK) so v torek v Kranju pripravili protestni shod, na katerem so zahtevali odpravo pritiskov direktorice Zvonke Hočevar na sindikalne predstavnike in zaposlene. Ostale zaposlene so tudi pozvali k podpisu peticije, s katero med drugim zahtevajo odstop direktorice in njen umik opozoril pred odpovedjo zaposlitve iz krivdnih razlogov predsednici njihovega sindikata Nataši Malnar in sindikalni zaupnici Evi Kovačec. Hočevarjeva, ki vse očitke iz peticije odločno zavrača (o tem smo poročali pred tednom dni), je tik pred protestnim shodom sklicala zbor delavcev, ki je pokazal, da so zaposleni v domu razdeljeni v dva tabora. Drugi sindikat v domu – Sindikat zdravstva in socialnega varstva – in zaposleni, ki niso člani sindikatov, namreč podpirajo direktorico in pozivajo k sporazumnemu reševanju problemov ter prenehanju blatenja dobrega imena DUK v medijih. »Morda res ni vedno vse rožnato, a prepričani smo, da se vsi, tudi direktorica, trudimo, da je temu tako. Njena vrata so vedno odprta in vedno je pripravljena za pomoč in kompromise,« je tako dejala predsednica drugega Sindikata zdravstva in socialnega varstva DUK Irena Gole. »Želimo končno mir, brez medijskih pritiskov in širjenja neresnic peščice zaposlenih, ki tudi zaradi osebnih interesov med nas sejejo nezadovoljstvo,« je dodala.

»Zelo mi je hudo, ker je direktorica dosegla tisto, kar je že dolgo načrtovala. To je, da se sindikati med sabo 'zravsamo', ona pa ni nič kriva,« pa je na kasnejšem protestnem shodu ocenila Nataša Malnar, ki vodi 'mlajši' Sindikat zdravstva in socialnega skrbstva DUK. Kot je povedala v pogovoru z novinarji, je njihov sindikat ves čas prosil, da se pogovorijo znotraj zavoda, a se direktorica z njimi noče pogovarjati. Edina rešitev je, da direktorica odstopi, sami pa bodo pri svojih zahtevah vztrajali, je še dodala.

Problem je nastal leta 2015, ko je novi sindikat direktorico pozval, naj delavcem vrne premalo plačane stroške prevoza na delo. Hočevarjeva je na njihove zahteve pristala, a obenem zahtevala, da 49 zaposlenih, ki so dobili preveč izplačane potne stroške, razliko vrne. Devet zaposlenih dogovora o vračilu ni želelo podpisati, zato jih je direktorica tožila, ker tako po njeni razlagi zahteva zakon. Malnarjeva je v torek opozorila, da je direktorica eno tožbo na sodišču že izgubila in da je sodišče ugotovilo, da delavec ni dolžan vračati tistega, za kar sam ni kriv. Sodba sicer ni pravnomočna.

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije Hočevarjevi očitajo, da je Malnarjevi in Kovačecevi izdala opozorilo pred odpovedjo izključno zaradi njunega sindikalnega dela, a direktorica zatrjuje, da so bili razlogi za podajo opozorila drugi in imajo znake hudih kršitev delovnih obveznosti.