Za več nadzora previsokih živih mej

Medobčinski inšpektorat Kranj je lani uvedel 22 postopkov zaradi zastiranja preglednosti v križiščih v tržiški občini. Vozniku so za divjanje po Snakovški cesti v Križah izrekli tisoč evrov globe in devet kazenskih točk. Kakšni so še rezultati inšpekcijskega in redarskega nadzora v tržiški občini za leto 2017?

Tržič – Medobčinski inšpektorat Kranj je v tržiški občini v lanskem letu izvedel 77 inšpekcijskih in 24 prekrškovnih postopkov. Slavka Remic iz inšpektorata je na zadnji seji tržiškega občinskega sveta pojasnila, da je bilo sicer lani manj inšpekcijskih postopkov kot leto poprej, ker so občani v večini že opravili priklope na javno kanalizacijsko omrežje. Lani so na Tržiškem opravili tudi dvanajst inšpekcijskih nadzorov v turističnih objektih, ki imajo nočitvene zmogljivosti; le v dveh primerih so ugotovili, da se evidenca vodi površno. Zaradi zastiranja preglednosti v križiščih oziroma prekomerne rasti grmovnic, zelenja so uvedli 22 postopkov, osem postopkov zaradi nezakonitega odlaganja odpadkov ... Inšpektorji so izvedli tudi poostren nadzor nad ravnanjem lastnikov psov in lani se je pokazalo, da je že več lastnikov pobiralo iztrebke za svojimi pasjimi prijatelji.

Inšpektorji so pri redarskem nadzoru ugotovili 711 prekrškov, kar je za štiri odstotke več kot leto poprej. Daleč največ jih je bilo zaradi kršitev določil zakona o pravilih cestnega prometa. V občini Tržič so imeli 13 merilnih mest z radarjem. Najbolj so vozniki drveli po Snakovški cesti v Križah, kjer je bilo kar 99 prekoračitev hitrosti, pa skozi Zvirče ter po Kranjski in Cankarjevi cesti v Tržiču. Tudi največja prekoračitev hitrosti je bila na Snakovški cesti, kjer je kršitelj namesto dovoljenih petdeset vozil 88 kilometrov na uro. Izrekli so mu tisoč evrov globe in devet kazenskih točk. Manj so inšpektorji ugotovili prekrškov na področju mirujočega prometa, največ teh težav je bilo na Blejski cesti v okolici Zdravstvenega doma v Tržiču. Nekaj voznikov so ustavili, ker niso bili pripeti ali pa so (nepravilno) telefonirali med vožnjo, za oboje je svetnik Marjan Špehar menil, da bi bilo treba nadzor še poostriti. Svetnik Marko Poljanc je inšpektoratu predlagal, naj še bolj samoiniciativno pregleduje žive meje, škarpe, ki zastirajo pogled na cestišče, ter pregledajo, kje manjkajo cestna ogledala. Klemen Belhar pa, naj inšpektorji več pozornosti namenijo mirujočemu prometu med večjimi prireditvami. Remičeva iz Medobčinskega inšpektorata Kranj je sicer ocenila, da se na splošno varnostna situacija v občini izboljšuje, inšpektorji lani zaostankov pri delu niso imeli.