Evropski poslanec Franc Bogovič je na omizju pri Svetem Duhu predstavil koncept pametnih vasi.

Podeželje pred velikimi izzivi

Po besedah evropskega poslanca Franca Bogoviča lahko Slovenija postane vodilna na področju uvajanja novih tehnologij na podeželju.

Sveti Duh – Tehnološki napredek, predvsem avtomatizacija in digitalizacija skupaj z globalizacijskimi procesi, pred nove izzive postavlja tudi slovensko podeželje. Tako kot drugod po Evropi se namreč vse več prebivalcev izseljuje v mesta. A kot je prepričan evropski poslanec, nekdanji predsednik Slovenske ljudske stranke Franc Bogovič, ima Slovenija in tudi na tem področju veliko priložnosti, prednost pa lahko predstavljata ravno naša majhnost in diverzifikacija.

Bogovič je na četrtkovem omizju pri Svetem Duhu, ki ga je vodila kandidatka za poslanko na listi SLS Darja Jamnik, predstavil koncept pametnih vasi. Evropski parlament je namreč že lani septembra na predlog evropskih poslancev Franca Bogoviča in Tiborja Szanyija potrdil pripravljalni ukrep v višini 3,3 milijona evrov, ki bo namenjen razvoju pametnih rešitev za evropsko podeželje.

Lastne izkušnje z uvajanjem inovativnih pristopov na podeželju so predstavili tudi drugi člani omizja. Matej Demšar s kmečkega turizma Cvetje v jeseni je prednosti spletnih platform za ponudnike turističnih storitev izkoristil za privabljanje gostov na Visoko. Matjaž Kosmačin pa si skozi platformo SunContract prizadeva za večjo samooskrbo z električno energijo, s čimer se bo po njegovem povečala tudi transparentnost na trgu. Po njegovem bi lahko tudi na podeželju bolje izkoristili potencial sončne energije.

Marko Zevnik, direktor Zavoda Sopotnik, z brezplačnimi prevozi v devetih slovenskih občinah omogoča prevoze starostnikom na podeželju, kjer javni prevoz ni tako razvejan kot v mestih, s čimer skrbi za daljšo samostojnost in večjo socialno vključenost starostnikov.

Peter Svetina, strokovni direktor Zavoda Grunt, ki deluje na kmetiji Zadrgal v Komendi, je predstavil njihovo izkušnjo z zaposlovanjem najtežje zaposljivih invalidov na podeželju. Zavod trenutno nudi zaposlitev za nedoločen čas petim najtežje zaposljivim osebam.

Da tehnološki razvoj in digitalizacija ponujata veliko priložnost za podeželje, se strinja tudi dr. Marijan Pogačnik, direktor Biotehniškega centra Naklo. »Zavedamo se, da moramo mlade pritegniti na to pot, za kar se pri nas tudi trudimo. Mladi imajo veliko idej tudi za razvoj podeželja in treba jih je spodbujati,« je povedal Pogačnik.

»Slovenija lahko postane vodilna na področju uveljavljanja novih tehnologij na podeželju. Dobre prakse, ki že obstajajo, je treba le prenesti na vasi. Včasih smo Slovenci preveč pesimistični, imamo veliko pametnih ljudi in na tem področju lahko marsikaj dosežemo,« je prepričan Bogovič.