Borut Pahor je izrazil zaskrbljenost zaradi poglabljanja sporov pri razlagi osamosvojitvenega dogajanja.

Za enoten pogled na osamosvojitev

Ob odkritju pomnika slovenskemu narodu za upor proti agresorju v Mengšu je slavnostni govornik predsednik republike Borut Pahor pozval k poenotenju razlag dogodkov ob osamosvajanju Slovenije.

Mengeš – Pred Kulturnim domom Mengeš je v soboto potekala slovesnost ob odkritju pomnika slovenskemu narodu za upor proti agresorju v letih 1990 in 1991. Pomnik so ob spremljavi častne straže in veteranskih organizacij odkrili predsednik države Borut Pahor, mengeški župan Franc Jerič ter predsednik pokrajinskega odbora Zveze veteranov vojne za Slovenijo Ljubljana okolica Janez Gregorič.

Slavnostni govornik Borut Pahor se je ob tem v svojem govoru izrazil zaskrbljenost zaradi poglabljanja sporov pri razlagi tedanjih dogodkov pred osamosvojitvijo, med njo in v času po njej. Kot je poudaril, se razlage postavljajo ena proti drugi do te mere, da se utegne zgoditi, da bomo zanamcem zapustili dediščino, ki ne bo dosti drugačna od tiste, ki smo jo sami dobili v roke glede dogodkov med drugo svetovno vojno in po njej.

Zato je izrekel poziv, naj storimo vse, kar je mogoče, da v demokratični družbi, kjer ima vsak pravico do lastnega mnenja, ohranimo relativno enoten pogled na to, kaj se je dogajalo pred dobrega četrt stoletja in s tem omogočimo »svojim otrokom in vnukom, da bi ponosno gledali nazaj, brez senc ali dvomov o tem, kaj se je zares zgodilo«.

Pomembno vprašanje, ki se ob tem zastavlja, je, kaj storiti na znanstveni, strokovni in tudi politični ravni, da bi ohranili enotnost, ki je vladala v času osamosvajanja, in da bi ne bile razlage tako nasprotujoče si in ostre, je dodal Pahor.

Podobnih misli je bil tudi Janez Gregorič, ki je poudaril, da lastitev zaslug za osamosvojitev Slovenije ni primerna, saj je zanjo zaslužen celoten narod.