V Škofji Loki so slovesno odprli prvo Messerjevo kisikarno v Sloveniji. / Foto: Gorazd Kavčič

Odprli prvo kisikarno v Sloveniji

V industrijski coni na Trati je podjetje Messer odprlo prvo kisikarno v Sloveniji, obrat za pridelavo tehničnih plinov. Vanjo so vložili 20 milijonov evrov.

Škofja Loka – V Sloveniji je okoli 3500 kupcev tehničnih in specialnih plinov, ki jih proizvaja nemško podjetje Messer. Dobavljajo jih uporabnikom v različnih panogah, kot so predelava jekla in kovin, kemijska, živilska in farmacevtska indus­trija, avtomobilska industrija in elektronika, medicina, raziskave ter ekološka tehnologija. Kisikarna je izjemno pomembna za slovensko gospodarstvo in ob tako velikem povpraševanju po kisiku in drugih tehničnih plinih je zadovoljstvo nad uspešnim zaključkom projekta izrazil tudi generalni direktor Messer Slovenija Valentin Ilievski. Gradnja obrata na 9500 m2 zemljišča je stala približno 20 milijonov evrov.

Slovesnega odprtja največje investicije družbe Me­sser se je udeležil tudi glavni direktor skupine Stefan Messer in med drugim dejal, da je njihovo podjetje, ki je staro že 120 let, v Sloveniji prisotno 25 let, zadovoljen pa je, da predstav­lja eno od gonilnih sil indus­trijskega razvoja Slovenije. Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je v svojem nagovoru pozdravil razvojno naravnanost podjetja in skupine Messer Slovenija, ki je z novim obratom v Slovenijo prinesla tudi približno 20 novih delovnih mest. »Vsak, ki želi investirati v Sloveniji, domač in tuj investitor, mora imeti tudi spodbudno in prijazno poslovno okolje. Tega se zavedamo, na vašem primeru smo se marsičesa naučili in verjamem, da smo že v nadaljevanju naredili kar nekaj korakov naprej na tem področ­ju,« je ob tem dejal minister. Podpredsednik skupine Messer za jugovzhodno Evropo in izvršni direktor Messer Tehnogas Ernst Bode pa je poudaril pomen dobrega sodelovanja s poslovnimi partnerji in znotraj skupine Messer, ki je bilo ključno za uspešen zaključek projekta.

Velik porabnik kisika v proizvodnji je tudi podjetje Knauf Insulation. Direktor Tomaž Lanišek pritrjuje, da so tudi največji »krivec« za to, da je Messer kisikarno zgradil prav v njihovi soseščini na Trati. Odkar so del proizvodnje posodobili in s prejšnjega energenta, koksa, prešli na plin, so se njihove potrebe po kisiku povečale. Podobno načrtujejo tudi posodobitev ostalih linij. Kisik so jim doslej dovažale cisterne, odslej ga dobivajo po ceveh in s tem odpade velik del obremenjujočega transportnega prometa na tem območju, kar koristi tako Knaufu kot lokalnemu okolju, je prepričan Lanišek. Na slovesnosti ob odprtju je bil navzoč tudi župan občine Škofja Loka Miha Ješe. »Vsako novo podjetje in delovno mesto je za nas dragoceno, zato sem vesel tudi te nove tovarne, ki bo dala našemu okolju dodano vrednost,« je dejal župan. Vesel je tudi vpliva na izboljšanje zraka v občini, kjer so konec minulega leta začeli s sistematičnim merjenjem kakovosti zraka. Občinski svet v Škofji Loki je v minulih letih potrjeval prostorske načrte v zvezi z gradnjo kisikarne na Trati, ob tem pa izpostavil tudi problem obvozne ceste. Župan Ješe v zvezi s tem pravi, da v občini še naprej iščejo najboljšo možnost kot vpadnico na to območje.