Prostovoljstvo

Ko je pred leti ostala brez službe, se je znašla v veliki stiski.

»Moja samozavest je bila na veliki preizkušnji, bila sem tik na tem, da padem v globoko depresijo, zato sem se odločila, da postanem prostovoljka v projektu knjižnice, da se vključim v družbo in prispevam, kar lahko. Izplačalo se je, saj mi je sodelovanje prineslo krasne občutke in mi vrnilo duševno zdravje, samozavest. Zdravilo za vse ljudi s težavami je, naj ponudijo svoje znanje, kakršno koli že. Da takrat, ko sami najbolj potrebujejo pomoč, pomagajo drugim. Prepričana sem, da dobrodelnost zdravi našo družbo in vsakega posameznika,« nam je na nedavnem srečanju v kamniški knjižnici hitela razlagati ena od prostovoljk v projektu Delimo znanje. Gre za edinstveni projekt, v katerem posamezniki na brezplačnih delavnicah udeležencem delijo svoje znanje – bodisi strokovno, kot so psihoterapija ali tuji jeziki, ali povsem praktično, kot so ročna dela.

In če ima naša prostovoljka prav, slovenska družba ni tako 'bolna', kot se pogosto zdi.

Prostovoljstvo je namreč nekaj, kar nas Slovence močno povezuje. Sploh na lokalni ravni. Prostovoljno gasilstvo, krvodajalske akcije, zbiranje hrane in šolskih potrebščin, dobrodelni koncerti in ne nazadnje tudi kamniški projekt Delimo znanje so prostovoljne aktivnosti, ki jih v tujini, vsaj v 'razvitem' svetu, ne poznajo v takšni obliki in razsežnosti.

Seznam prostovoljnih aktivnosti v naših lokalnih skupnostih je pravzaprav prav navdušujoč, kar je bilo razbrati tudi na Slovesnem dnevu prostovoljstva, ki ga je sredi maja organizirala Slovenska filantropija.

»Ljudje 'prostovoljijo' iz različnih razlogov. Nekateri želijo nuditi pomoč posameznikom v stiski, vračati organizaciji, od katere so v preteklosti sami prejemali pomoč, višati kakovost življenja v lokalni skupnosti ali spreminjati svet na bolje. Ob delu osebnostno rastejo in pridobivajo dragocene izkušnje,« ugotavljajo v naši krovni organizaciji prostovoljcev.

Med občinami, ki imajo naziv Prostovoljstvu prijazno mesto, je že več let tudi Kamnik in še nekatere druge na Gorenjskem.

Ne le da prostovoljstvo zdravi, zagotovo tudi bogati. Še posebej, če drži misel, s katero je prostovoljce v kamniški knjižnici nedavno spodbudila direktorica knjižnice: »Kdor vbogajme daje, dobi sedemkrat povrnjeno.«

In kot kažejo številne izkušnje prostovoljcev, je pot do osebnega bogastva zares tako preprosta.