Jablana Paplerjev bobovec je z zasaditvijo postala tudi simbol umnega gospodarjenja, ljubiteljske kulture in lokalnega povezovanja. / Foto: Gorazd Kavčič

Zasadili Paplerjev bobovec

V sklopu Tedna ljubiteljske kulture, s poudarkom na obeležitvi prvega svetovnega dneva čebel, je KUD LIK Naklo organiziralo na posestvu Biotehniškega centra Naklo slovesno zasaditev avtohtone jablane Paplerjev bobovec.

Strahinj – Rodovitno avtohtono drevo – tej sorti, pred nekaj leti obujeni iz pozabe, je boter dr. Matjaž Kmecl – zasajeno na javni površini, predstavlja simbol Tedna ljubiteljske kulture. Ponazarja široko dostopnost in raznolikost naše kulture, ohranjanje kulturne dediščine in tudi skrb za biotsko raznovrstnost Slovenije.

Predsednica društva Alojzija Murn je uvodoma pozdravila vse navzoče: predsednico ZKD Kranj in ZKD Slovenije Mijo Aleš, predsednika JSKD OI Kranj Vladimirja Brleka, direktorja BC Naklo Marijana Pogačnika, ravnateljico Andrejo Ahčin in vodjo Medpodjetniškega izobraževalnega centra Ireno Gril. Predstavili so se tudi posebni strokovni gostje, Drago Papler, avtor članka o avtohtoni jablani Paplerjev bobovec, predstavljenega na mednarodni konferenci Vivus, predsednik Čebelarske zveze Gorenjske Anže Perčič in predsednik Čebelarskega društva Naklo Janez Pivk.

Kot je dejal Drago Papler, zavedanje lastnih korenin predstavlja spoznavanje osebnostnih lastnosti, prepoznavanje sposobnosti in socialnih razmer. Jablano Paplerjev bobovec je sicer okrog leta 1895 s križanjem štajerskega bobovca in zlate parmene vzgojil prednik Fran Papler v Borovnici. Ker se je nova sorta izjemno dobro prilagodila na podnebne in talne razmere v borovniški dolini ter je nadpovprečno bogato rodila, so začeli jablane množično cepiti in saditi po okoliških kmečkih sadovnjakih in kmalu se je razširila tudi drugje. Mija Aleš je predstavila projekt zasajanja avtohtonih sort sadnih dreves in vlogo ZKD Kranj in JSKD ter poudarila pomen razvejanosti ljubiteljske kulture. Marijan Pogačnik je predstavil aktivnosti centra, poslanstvo šole in glavne dosežke v malo več kot desetih letih delovanja v občini Naklo. Občina se sicer povezuje z drugimi občinami na različnih kulturno-družabnih področjih in tokratni dogodek predstavlja dodatno vez v kulturnem sodelovanju znotraj občine, v regiji in v državnem merilu. Na področju kulture je viden razvoj, kar je tudi rezultat sistematične vzpodbude občine, ki podpira kakovostne dogodke. Anže Perčič je poudaril izreden pomen čebel za sadjarstvo, za prehrano človeštva ter uspeh Slovenije, da se bo odslej vsepovsod 20. maja obeleževal svetovni dan čebel. Celoten dogodek velike simbolne vrednosti je lepo zaokrožil nastop dijakov Biotehniške gimnazije pod vodstvom Mateje Praprotnik.