Kazni za oživljanje nacifašizma

Odgovor na pismo Boža Jožefa Janeža Kazni za oživljanje totalitarizmov, ki je bilo v Gorenjskem glasu objavljeno 15. maja 2018.

Nobena stvar se ne zgodi brez razloga. Tudi to, da na proslavah in okroglih mizah v organizaciji ZZB simptomatično »preskakujejo« dve medsebojno povezani dejstvi: nasilje partizanskih enot, predvsem VOS-a v letih 1941 in 1942, ter vlogo politkomisarjev v partizanstvu in NOV. Iz tega se lahko sklepa, da ima ZZB za to obdobje in te dogodke politični interes ustvariti selektivni nacionalni zgodovinski spomin oz. nacionalno pozabo. To nas spominja na obnovo nekoč zapovedane zgodovine, a sedaj z ideološko obarvanimi pozabami. Da se prepreči pohaba zgodovinskega spomina, dodajam članku naslednje.

G. Janež navaja, da je bilo v t. i. Ljubljanski provinci največ žrtev (9,3 odstotka). To navedbo dodatno osvetljuje podatek, da še preden so nastali oddelki protirevolucije (vaške straže), je bilo na njenem območju v letih 1941 in 1942 najmanj 812 civilnih žrtev, od tega 40 odstotkov žensk, tudi nosečnic, ter tudi 32 otrok. Poraz Hitlerja v Rusiji je povzročil razmah partizanstva in vzbudil pričakovanje o bližajočem se koncu vojne ter s tem možnost za prevzem oblasti. Zato so v okviru druge faze revolucije pohiteli z odstranjevanjem političnih nasprotnikov. Pomenljiva je tudi primerjava samo v Ljubljani znotraj bodeče žice od julija 1941 do oktobra 1942, ko je VOS umoril osem okupatorjev in 80 civilistov. CK KP Slovenije je že avgusta 1941 ustanovil VOS brez vednosti IOOF, kar kaže na posebno vlogo VOS-a za KP in s tem daje drugačen pomen s strani ZZB pogosto poudarjenemu koalicijskemu značaju OF. VOS je bila izrazito pod vodstvom KP.

Partizanstvo in NOV je imelo dva poveljnika: komandanta, ki je bil vojaški poveljnik, in politkomisarja, ki je bil politični poveljnik. Oba sta imela svojo odgovornost. Politkomisar je skrbel za politično linijo borcev na osnovi OF. Verjetno ni treba poudariti, da so tako kot v VOS-u to bili preverjeni komunisti. Tudi to da NOB revolucionarno, to je ideološko noto.

Zaradi »preskokov« in opisane vloge KP je logično, da komunizma v ZZB ne omenjajo, pa tudi nekateri zgodovinarji ga ne. Pogosto jo hočejo zmanjšati s podatkom, da je bilo 90 odstotkov partizanov katoličanov. Ta podatek pa jo le utrjuje oz. nakaže vodilno vlogo KP ter zlorabo vernih partizanov.

G. Janež pravilno zapiše, da je domobranstvo ustanovil oz. bolje dovolil okupator. Podobno je bilo tudi z Vaškimi stražami. Nekritična pa je njegova trditev, da so ob podpori RKC domobranci izdajalci, ker nič ne pove, kaj se je dogajalo do omenjenega datuma. Pravilno zaporedje dogodkov je okupacija, revolucija, protirevolucija in (nekritično) kolaboracija.

Pa še o Titu in rdeči zvezdi. Še tako veličasten pogreb ne odtehta prikritih grobišč, montiranih političnih procesov, koncentracijskih in delovnih taborišč, razlastitve, rušenja cerkva …, ki so se zgodili pod rdečo zvezdo še kar precej let po koncu vojne. Imeli so jo tudi tanki l. 1991. Tito se ji je verjetno odpovedal, saj je ni na njegovem grobu v Hiši cvetja.

Spoštujem trud predsednika države za spravo, vendar brez ponovne obravnave resolucije Evropskega parlamenta o zavesti in totalitarizmu ne bo dosežena.

Franc Pintar, Bled