Od leve nagrajenke Tina Meglič, Ema Kuhar, Ana Markič (manjka Nika Klančar) in predsednik KTD Pod krivo jelko Ivan Meglič / Foto: Primož Pičulin

Živahno z dogodki v Dupljah

Kulturno-turistično društvo Pod krivo jelko je povabilo na odprtje razstave Ex tempore mladih, nekaj dni zatem na Pomladno finfranje in skupaj z dupljanskim športnim društvom še na Rokovnjaški tek.

Spodnje Duplje – V razstavišču Vogvarjeve hiše so prejšnji četrtek odprli razstavo Ex tempore mladih, kjer so se predstavili likovniki iz OŠ Naklo in obeh podružničnih šol. »Otroci ustvarjajo najprej v šoli, ob koncu leta naredimo razstavo z izborom najboljših del. Spodbujamo otroško ustvarjalnost na likovnem področju, obenem promoviramo Vogvarjevo hišo, zgodovinski in kulturni spomenik,« je povzel Ivan Meglič, predsednik KTD Pod krivo jelko. Podelili so priznanja najboljšim ustvarjalcem, ki sta jih izbrala člana komisije, slikarja Metka in Matjaž Mauser. Prejele so jih Ema Kuhar, Nika Klančar, Tina Meglič in Ana Markič, za nagrado pa še pripomočke za slikanje. Odprtje so popestrili otroški pevski zbor PŠ Duplje in mladi instrumentalisti.

Nedelja je bila obarvana športno-kulinarično. Tekači so se zbrali pri šoli v Dupljah, kjer je bil start 18. Rokovnjaškega teka, in sicer na tri ali osem kilometrov, obakrat s ciljem pri krivi jelki. Startno številko ena je imel desetletni Matevž iz Seničnega, številko dve pa njegova desetletna sestrična Neža iz Dupelj. Oba športnika, Matevž smučar, Neža judoistka in baletka, sta bila prvič na tem teku. Povedala sta, da bo tri kilometre ravno prav za prvič. Tudi letos so pri krivi jelki razglasili najhitrejše tekače v posameznih kategorijah, kjer so slavili Mark Rakovec, Rebeka Leben, Matevž Grašič, Bojan Cvajnar in Špela Gregorčič.

Letos že 21. Finfranje pa je postreglo z velikim rokovnjaškim kotlom stare ljudske jedi – ričeta, ki se je kuhal pri Trnovcu. O Finfranju je Meglič povedal: »Rokovnjači so v zanje zlatih časih, ko je zimo vzelo in je v kraje prišla pomlad, strnili vrste in se prešteli, da so videli, koliko jih je vzela zima. Konec je bilo težkih mrzlih dni, več je bilo na voljo hrane in obetalo se je nekaj mesecev lagodnega rokovnjaškega življenja. Organizirali so veselice, kurili krese, kar je opisano v knjigi Pod krivo jelko. Danes običaj ohranjamo na sodoben način s pohodom pod krivo jelko, kjer postrežemo z ričetom. V času rokovnjačev je bil v ričetu ješprenj in krompir, danes mu dodamo meso.« Dobrih sto litrov so ga skuhali, za priboljške pa poskrbele dupljanske gospodinje. Da je bila zabava prava, je stare rokovnjaške napeve godla rokovnjaška muzika FS DU Naklo.