V Bohinju vse več sonaravnih vsebin

V Bohinju se bo danes začel dvanajsti Mednarodni festival alpskega cvetja.

Stara Fužina – Festival bo tudi letos ponudil vrsto kulturnih, izobraževalnih in ustvarjalnih delavnic ter vodenih botaničnih pohodov, ki so namenjeni predstavljanju biotske raznolikosti in spodbujanju spoštljivega odnosa do narave. Kot je poudaril direktor Turizma Bohinj Klemen Langus, je festival pravzaprav odgovor na turistično preobremenitev. »Gre za naš odnos do narave, ohranitev biodiverzitete bo v prihodnje ključnega pomena, trajnostno naravnan turizem pa lahko pripomore k njej,« je prepričan. Že od začetka sodeluje s festivalom bohinjska osnovna šola, vrtec pa je zasnoval tudi Zlatorogovo pravljično deželo, ki je bila letos zaradi naravne nesreče v decembru deležna obsežne prenove.

Trajnostni turizem in usmeritve Turizma Bohinj podpira tudi Triglavski narodni park (TNP), kjer so festival posebej omenili kot primer dobre prakse, kako je mogoče oblikovati trajnostne turistične produkte. Podpredsednik Planinske zveze Slovenije Martin Šolar je ob tem poudaril tudi dva pomembna nova pohodniška produkta – Pohodniško pot Julijske Alpe in pa Pot na Triglav po poti prvopristopnikov, kjer si bodo lahko planinci z zbiranjem žigov poti prislužili tudi posebno priznanje. Osrednji namen Pohodniške poti Julijske Alpe pa je tudi razbremenitev osrčja Alp, ki se zadnja leta utaplja v obiskovalcih.

Predsednik sveta javnega zavoda Turizem Bohinj Bojan Traven je prepričan, da imajo dogodki, kakršna sta festivala cvetja in pohodništva, dolgoročne učinke. »Goste želimo opozoriti, da imamo naravo, ki smo jo ohranili ljudje, ki tu živimo,« je dejal in dodal, da bodo v letošnji festival in dogodke ob praznovanju 240. obletnice prvega vzpona na Triglav vložili več kot sto tisoč evrov. Kot posebej pomembno novost pa sta tako Traven kot Langus poudarila urejanje odnosov z lastniki zemljišč, po katerih potekajo različne pohodniške poti in aktivnosti.