K spomeniku Antona Hafnerja v Aleji zaslužnih Ločanov so položili venec. / Foto: Tina Dokl

Spomin na upor slovenskih vojakov

Na Godešiču in v Škofji Loki so se ob stoti obletnici upora slovenskih vojakov v Judenburgu poklonili spominu vodje upora Antonu Hafnerju.

Godešič, Škofja Loka – Sredi maja je minilo sto let od upora slovenskih vojakov v Judenburgu. Upor so zadušili, njegovega vodjo Antona Hafnerja z Godešiča in še 16 njegovih somišljenikov pa ustrelili. Upor tik pred koncem prve svetovne vojne je bil veliko dejanje, ki je napovedovalo konec vojne morije, konec habsburške monarhije in osvoboditev slovenskega naroda iz »ječe narodov«, slovenski vojaki pa vizionarji, vredni zgodovinskega spomina.

Ob obletnici so njihov spomin počastili v Hafnerjevi domači vasi. K spominskemu obeležju na rojstni hiši Antona Hafnerja na Godešiču 37 so položili spominske vence, slovesnost pa nadaljevali v Aleji zaslužnih Ločanov v Škofji Loki, kjer stoji spomenik godeškemu in škofjeloškemu rodoljubu. Tudi tja so ob častni straži garde Slovenske vojske in ob zvokih Mestnega pihalnega orkestra Škofja Loka položili vence, v nagovorih pa so se rojaka spomnili Vinko Hafner, nečak Antona Hafnerja, Boris Koprivnikar, podpredsednik vlade in minister za javno upravo, ter župan Občine Škofja Loka Miha Ješe. Slednji je prebral tudi pismo Hannesa Dolleschalla, župana Judenburga, ki se ni mogel udeležiti slovesnosti v spomin na Antona Hafnerja, in vseh žrtev upora 17. pešpolka v Judenburgu (v njem je krajši čas služil tudi Ivan Cankar), tamkajšnji prebivalci pa cenijo njihovo žrtev.

V četrtek, 24. maja, bo ob 19.30 v Kašči tudi Blaznikov večer o zadnjem letu prve svetovne vojne in uporu slovenskih vojakov v Judenburgu. O tem bosta govorila zgodovinar Marko Štepec iz Muzeja novejše zgodovine Slovenije v Ljubljani in Vinko Hafner, nečak Antona Hafnerja.